فراخوان نهمین فصل چهارفصل تئاتر ایران منتشر شد

همچنین مدیر دفتر مطالعات و پژوهش‌های آن مرکز دو اثر «رؤیای اشتیاق» نوشته‌ مهدی غلامحیدری از استان البرز و «سپیدار مادر» نوشته‌ی رضا عاشوری‌فر از استان گیلان را برگزیده‌ نهایی هیئت‌علمی فصل هشتم پروژه‌ چهارفصل تئاتر ایران معرفی کرد و تصریح کرد که آثار منتخب فصل هشتم، مطابق روال دور نوین این پروژه، در نوبت چاپ در مجموعه‌ فصل سفید قرار گرفتند.

 به گزارش گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، ایوب آقاخانی، طراح و مسئول پروژه‌ی آموزشی «چهارفصل تئاتر ایران»، اعلام کرد: در نهمین فصل از دور نوین این پروژه (و بیست و دومین فصل از تاریخ جامع این پروژه‌ ملی) علاقه‌مندان به مفهوم کلان «تئاتر و ماورا» خواهند پرداخت.

آقاخانی تأکید کرد: آثار تأییدشده‌ فصول گذشته در قالب مجلدهایی موسوم به «فصل سفید» با معرفی دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه‌ هنری توسط نشر سوره‌ مهر به چاپ رسیده‌اند.

این مفهوم یادآور نکته‌ی ساده‌ای است: تئاتر از بدو پیدایش خود از اصیل‌ترین آبشخورش یعنی مفاهیم ماورایی بهره برده و طی اعصار برای پالوده کردن زیست نسل بشر از توجه به مفهوم کلان «ماورا» ـ در حوزه‌های مختلف ـ از آن استفاده کرده است.

گفتنی است آثاری که از مراحل سه‌گانه‌ نگارش عبور کنند و از نظر کیفی مورد تأیید اعضای هیت‌علمی فصل قرار بگیرند، توسط نشر سوره‌ مهر به چاپ می‌رسند.»

بدیهی است مطابق روال همیشگی، ایده‌های اولیه توسط اعضای هیئت‌علمی این فصل (که متعاقباً اعلام خواهند شد) بررسی و منتخبان برای حضور در کارگاه‌های فصلی این پروژه، آغاز به نگارش نسخه‌ اولیه‌ نمایشنامه‌ خود براساس ایده‌ اولیه‌ پذیرفته‌شده خواهند کرد.

دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه‌ هنری از کلیه‌ علاقه‌مندان به نمایشنامه‌نویسی و نمایشنامه‌نویسان سراسر کشور ـ به غیر از کلانشهر تهران ـ دعوت می‌کند ایده‌های اولیه‌ خود را در این مسیر تا تاریخ ۲۰ آبان ۱۴۰۱ از طریق پست‌الکترونیکی به دبیرخانه‌ پروژه‌ ملی جامع آموزش درام‌نویسی به علاقه‌مندان خارج از پایتخت، «چهارفصل تئاتر ایران»، ارسال نمایند.

جالب‌تر آنکه همین نگاه در ژانرهای مختلف تئاتر بروز یافته حتی زمینه‌ساز آثاری کم‌شمار در ژانر وحشت در تئاتر شده است و این بدان معناست که مفهوم «ماورا» از رنگ‌های قدسی و برکت‌بخشیِ مضامین حوزه‌ی دین و معانیِ آسمانی آغاز شده تا رنگمایه‌های هیجان‌انگیز هراس‌آور پیش می‌رود.

دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه‌ی هنری نهمین فصل از پروژه‌ی چهارفصل تئاتر ایران را با عنوان «تئاتر و ماورا» برگزار می‌کند.

«آنچه نخستین نسل از درام‌های جهان در نظر پژوهنده می‌آورد، جایگاه قدسی و والای مضامین موجود در تئاتر و فاصله‌اش با انسان اسپنجی و یا نسبت این انسان با جهان فراتر از خود است.

انتهای پیام/


منبع: https://ana.press/fa/news/812067/%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86-%D9%86%D9%87%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%81%D8%B5%D9%84-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%81%D8%B5%D9%84-%D8%AA%D8%A6%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%B1-%D8%B4%D8%AF

در متن این فراخوان چنین آمده است:

با عنوان «تئاتر و ماورا»؛