«فروغ ابدیت» به چاپ سی و نهم رسید

سپس به نخستین هجرت پیامبر اشاره شده و در این راستا مباحثی از جمله قریش به درباره حبشه نماینده می فرستد، بازگشت از حبشه، هیئت تحقیقی مسیحیان وارد مکه می شود و… مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

در ادامه این اثر به حوادث سال اول تا یازدهم هجرت اشاره شده است که از جمله آنها می توان به هجوم مخالفان به خانه وحی، تظاهرات نظامی و مانورهای جنگی، ملتی که برای شهوات می جنگیدند، کشتار بی رحمانه مبلغان اسلام، تقابل ایمان و کفر، نذر نامشروع، غزوه بنی المصطلق، نامه نجاشی به پیامبر، غزوه ذات السلاسل، تخریب بت خانه، غزوه تبوک، حجه الوداع اشاره کرد.

در ادامه نیز، نیاکان پیامبر اسلام معرفی شده که در این میان به ابراهیم خلیل(ع)، قصی بن کلاب، عبدمناف، هاشم، عبدالمطلب، عبدالله پدر پیامبر اشاره شده است.

نویسنده در مقدمه اثر آورده است: در این کتاب به بیان وقایع مهم و حوادثی پرداخته ایم که آموزندگی بیشتری دارند و از تفصیل و بیان رویدادهای جزئی مانند بسیاری از «سریّه» ها خوددادی نموده ایم. همچنین تمام رویدادهای تاریخی را، از مناببع اصیل و دست اول که در سده های درخشان اسلامی نوشته اند، گرفته و نقل کرده و در بیان حوادث، به مدارک زیادی که در اختیار داشتیم، مراجعه نموده ایم و حادثه را به صورت خلاصه ای از مجموع این مدارک، نوشته ایم و از میان مدارک، به یکی – دو مدرک که حادثه را مبسوط و گسترده تر نوشته اند، اشاره نموده ایم.

«نخستین وحی» عنوان مبحث دیگری است که در این بخش به زمان نزول وحی پرداخته شده و پاسخ دانشمندان شیعه در این خصوص تبیین شده است.

همچنین به دوران کودکی پیامبر نیز پرداخته شده و در ادامه، در مبحث بازگشت به آغوش خانواده، موضوعاتی از جمله سفر به یثرب، مرگ عبدالمطلب، سرپرستی ابوطالب، سفری به سوی شام، دروغ پردازی خاورشناسان، نظر جامعی به تورات فعلی، و نظری به انجیل تشریح شده است.

در مبحث «از ازدواج تا بعثت»، موضوعاتی همچون عواطف جوانی آن حضرت، فرزندان او از خدیجه، پسرخوانده پیامبر، آغاز اختلاف میان بت پرستان، و مقایسه آن حضرت با حضرت مسیح مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

از دیگر مباحث این اثر می توان به میلاد پیامبر پرداخت و در این بخش، تاریخ دقیق ولادت پیامبر تبیین و ضمن بیان مبحثی در خصوص دوران حمل، به مراسم نامگذاری پیامبر اسلام و دوران شیرخوارگی پیامبر اشاره شده است.

همچنین، در ضمن بررسی های لازم، انگشت روی اعتراض ها و اشکال ها و احیاناً غرض ورزی های خاورشناسان گذارده ایم و به کلیه انتقادهای ناورای آنان پاسخ صحیح و قطعی داده ایم.

دوران جوانی یکی دیگر از مباحث این اثر است که در این قسمت به قدرت روحی پیامبر اکرم(ص)، جنگ های فجار و پیمان جوانمردان پرداخته شده است.

ساختار اثر

علاقه‌مندان برای بهره مندی از تخفیف 10 درصدی خرید این کتاب می توانند به سایت مؤسسه بوستان کتاب به آدرس www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

در ادامه، به حربه های زنگ زده دشمنان می پردازد که از جمله این حربه ها می توان به تهمت های ناروا، اندیشه مقابله با قرآن، جلوگیری از اسلام آوردن افراد پرداخت.

 انتهای پیام/4104/


منبع: https://ana.press/fa/news/806948/%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%BA-%D8%A7%D8%A8%D8%AF%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%DA%86%D8%A7%D9%BE-%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%D9%86%D9%87%D9%85-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF

در بخش «دعوت سرّی»، به دعوت خویشاوندان و طرز این دعوت اشاره شده است.

به گزارش گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، چاپ سی و نهم کتاب «فروغ ابدیت (تجزیه و تحلیل کاملی از زندگی پیامبر اکرم(ص))» اثر مرجع عالیقدر آیت الله العظمی جعفر سبحانی به همت مؤسسه بوستان کتاب در 824 صفحه منتشر شد.

سپس، اوضاع روم و ایران تبیین شده و بحث های موسمی در روم ارائه و وضع عمومی ایران مقارن ظهور اسلام، پرده ای از جنایت خسرو پرویز، داوری تاریخ درباره پادشاهان ساسانی، آشفتگی مذهبیِ اوضاع ایران ساسانی و جنگ های ایران و روم و… مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

چاپ سی و نهم کتاب «فروغ ابدیت (تجزیه و تحلیل کاملی از زندگی پیامبر اکرم(ص))» اثر آیت الله العظمی جعفر سبحانی به همت مؤسسه بوستان کتاب روانه بازار نشر شد.

در قسمت دیگر این کتاب، به «داوری قریش درباره قرآن» اشاره شده و در ادامه بهانه گیری های عجیب قریش، انگیزه سرکشی سران قریش، قرآن و نزول تدریجی، اسرار نزول تدریجی قرآن و… تبیین شده است.

همزمان با ایام رحلت پیامبر اکرم(ص)؛

«محاصره اقتصادی» عنوان بخش دیگری از این اثر است که اعلامیه قریش و وضع رقت بار بنی هاشم در شعب از مباحث این بخش است.

سیره پیامبر اکرم(ص) الهام بخش فقیهان در استنباط احکام شرعی، سرمشق زندگی برای مؤمنان و پیروان، ترسیم کننده خطوط سیاسی کلی برای سیاستمداران، بیانگر اصول و ارزش های اخلاقی برای سالکان است، ولی مایه تأسف این که بیشترین کار، بر روی نقل تاریخ و سیره انجام شده است، و به تحلیل آن، کمتر پرداخته شده تا هر فردی فراخور حال خود از آن بهره بگیرد.

سپس به مرگ ابوطالب پرداخته شده که در این قسمت می توان به نمونه ای از عواطف ابوطالب، دفاع از حریم مقدس عقاید، محرک واقعی ابوطالب، شمه ای از فداکاری ابوطالب، دلایل ایمان ابوطالب، ذخایر علمی و ادبی ابوطالب، وصیت ابوطالب هنگام مرگ اشاره کرد.

در بخش دیگر از اثر که با عنوان «از شبانی تا تجارت» تألیف شده، به ازدواج آن حضرت با حضرت خدیجه، و علل ظاهری و باطنی این ازدواج، و همچنین به کیفیت خواستگاری خدیجه و سن ایشان اشاره شده است.

«دعوت عمومی» عنوان مبحث دیگری است که در این بخش، استقامت و شکیبایی پیامبر در دعوت اشاره شده و به نمونه ای از شکنجه ها و آزار قریش پرداخته شده و سپس به نخستین منادی اسلام، مسلمان شدن قبیله غفار، دشمنان سرسخت پیامبر می پردازد.

در ابتدای این اثر، پس از بیان توضیحاتی در خصوص شبه جزیره عربستان یا گهواره تمدن اسلامی، به عرب پیش از اسلام پرداخته شده و ضمن بیان مبحثی در خصوص اخلاق عمومی عرب، طرز تفکر اعراب این دوره درباره انسان پس از مرگ، موقعیت زن در میان اعراب، سلحشوری اعراب، اخلاق عمومی عرب جاهلی، خرافات و افسانه پرستی نزد عرب، اوضاع اجتماعی عربستان در آستانه ظهور اسلام، آیین رایج در حجاز و… تشریح شده است.

سپس، مبحثی با عنوان پیشگامان ایمان نگارش یافته که در این رابطه، به ایمان آوردن حضرت خدیجه(س) و حضرت علی(ع) به پیامبر(ص) اشاره شده است و در ادامه، مسئله انقطاع وحی و اختلاف سیره نویسان درباره انقطاع وحی و همچنین اختلاف در مدت انقطاع مباحثی مطرح شده است.

«معراج» عنوان بخش دیگری از این کتاب است که در این بخش، معراج از نظر قرآن و حدیث و تاریخ، ریشه قرآنی معراج، روایات معراج، تاریخ این حادثه، هدف از سیر در عوالم هستی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

بخش «سفری به طائف» به سخنرانی حضرت در بازارهای معروف عرب و دعوت سران عشایر در موسم حج می پردازد.