فهرست اولیه جایزه دوبلین ۲۰۲۴ اعلام شد

شهردار دوبلین در مراسم رونمایی از فهرست اولیه این جایزه از فهرست طولانی امسال به عنوان ترکیبی از ادبیات جهان که خواننده را به سفری در فرهنگ‌ها و سنت‌های مختلف می‌برد و اهمیت ادبیات را نشان می‌دهد و تخیل ادبی مشترک و قدرت کلام نوشتاری را برجسته می‌کند، یاد کرد.

۳۱ کتاب ترجمه شده در این فهرست از ۱۴ زبان از جمله فنلاندی، مجارستانی، رومانیایی، صربی و ترکی ترجمه شده اند.

۴ کتابی که توسط نویسندگان ایرلندی نوشته شده اند شامل «زمان خدای قدیم» نوشته سباستین بری، «خانه پدری» نوشته جوزف اوکانر، «سرباز، ملوان» نوشته کلر کیلروی و «پناهگاه» نوشته اما دوناهو می‌شوند.

این جایزه امسال بیست و نهمین سال خود را پشت می گذارد و با اهدای جایزه‌ای به ارزش ۱۰۰ هزار یورو، ارزشمندترین جایزه سالانه جهان برای یک اثر داستانی منتشر شده به زبان انگلیسی است.

بررسی عناوین ۸۰ کتابخانه از سراسر جهان ۷۰ کتاب را در فهرست اولیه جایزه ادبی دوبلین ۲۰۲۴ جا داد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، سایت جایزه دوبلین اعلام کرد، ۷۰ کتاب به انتخاب ۸۰ کتابخانه از سراسر جهان برای جایزه ادبی دوبلین ۲۰۲۴ که توسط شورای شهر دوبلین اهدا می‌شود، نامزد شده‌اند.

این فهرست بلندی که از کتابخانه‌های ۳۵ کشور از آفریقا، اروپا، آسیا، آمریکا، کانادا، آمریکای جنوبی، استرالیا و نیوزیلند گردآوری شده، شامل ۳۱ رمان در حال ترجمه است. کاترین چیجی نویسنده نیوزیلندی در این فهرست برای ۲ رمان نامزد شده و ۴ رمان ایرلندی نیز در فهرست جای دارند. اگر کتاب برنده این جایزه ترجمه شده باشد، نویسنده ۷۵ هزار یورو و مترجم ۲۵ هزار یورو دریافت می کند.

رمان‌های نامزد شده در این فهرست از کتابخانه‌های شهر دوبلین و کتابخانه‌های عمومی سراسر ایرلند در دسترس علاقه مندان قرار می‌گیرد و برخی از آنها را می‌توان به‌عنوان کتاب الکترونیکی و کتاب الکترونیکی صوتی رایگان، هم در دسترس همه کاربران کتابخانه‌های عمومی است.

فهرست اولیه جایزه دوبلین ۲۰۲۴ اعلام شد

فهرست نهایی ۲۶ مارس ۲۰۲۴ (۴ فروردین ۱۴۰۳) منتشر و برنده توسط شهردار شهر دوبلین در مراسمی که ۲۳ مه ۲۰۲۴ (۳ خرداد ۱۴۰۳) در جشنواره بین المللی ادبیات دوبلین برگزار می‌شود، معرفی خواهد شد.


منبع: https://ana.ir/fa/news/892291/%D9%81%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%87-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%D8%B2%D9%87-%D8%AF%D9%88%D8%A8%D9%84%DB%8C%D9%86-%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B4-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%B4%D8%AF