قطعه «با لالایی یاد می‌گیرم» برای همه افراد جامعه

چرا که برای لذت بردن و کسب آگاهی بیشتراز این دایره المعارف فرهنگی آموزشی، نه محدودیت سنی خاصی برای مخاطبانش در نظر گرفته شده؛ و نه گروه‌های خاصی صرفا مخاطب آن هستند؛ بنابراین همه افراد جامعه در صورت تمایل خواهند توانست، یکی از مخاطبان جدی «با لالایی یاد می‌گیرم» باشند؛ تا به موضوعات مطرح شده در آن، با عناوین شانزده گانه گل ها، گیاهان دارویی، درختان، میوه‌های بهار و تابستان، میوه‌های پاییز و زمستان، سبزیجات، صیفی جات، لبنیات، طبیعت، آبزیان، پرندگان، حیوانات اهلی، حیوانات وحشی، حشرات، منظومه شمسی، رنگ ها- از زاویه دیگری بنگرند.

قطعه «با لالایی یاد می‌گیرم» برای همه افراد جامعه

ناگفته نماند نسخه بی کلام این موسیقی‌های رویایی نیز که همچون دنیای کودکان، پاک و بی آلایش اند؛ در بخش شنیداری مجموعه مذکور قابل شنیدن است؛ تا با ایجاد آرامش روانی پایدار در مخاطبان جدی این گونه آثار، استرس ناشی از تنش‌های روزمره را که امروزه یکی از شایع‌ترین عوارض زندگی مدرن در جوامع صنعتی به شمار می‌آید؛ از آن‌ها دور کند؛ تا به تدریج و با تمرکز ذهنی بیشتری، به فعالیت‌های معمول شان ادامه دهند.

موضوعاتی همچون: خاصیت درمانی گیاهان دارویی و دارو‌های گیاهی، تاثیر درختان در کاهش آلودگی‌های زیست محیطی، تقویت سیستم ایمنی بدن با استفاده از محصولات لبنی، آشنایی با دنیای اسرار آمیز منظومه شمسی که البته در دو بخش کاملا مجزا، اما به هم پیوسته تولید شده؛ و علاوه بر امکان انتشار در قالب نسخه فیزیکی، به صورت کار افزار (اپلیکیشن) نیز، قابل ارائه خواهد بود.

این اثر عنوان نخستین مجموعه لالایی فرهنگی آموزشی تالیفی ایرانی با موضوع ادبیات کودک است که به زبان ترانه و در سیصد و نود و چهار بیت به رشته تحریر در آمده است تا با لحنی صمیمی و بیانی دلنشین، روایتگر موضوعات جالب توجهی باشد که به گواه بسیاری از مخاطبانش، آگاهی بخش، جذاب، و خاطره انگیزند.

البته به لطف همراهی موسیقی‌های روح نوازی از Andrew Fitzgerald و Jeff Victor که در سبک New-age music ساخته شدند؛ تا روایت موسیقایی خلاقانه‌ای باشند از شناخته شده‌ترین تم‌های لالایی‌های کودکانه. نغمه‌های آرام و دلنشینی که با صدای جادویی ساز‌هایی همچون: پیانو، ویولون، باسون، گیتار، فلوت، بلز و سمپل‌های گوش نواز جعبه موسیقی، که بسیار هم خیال انگیزند؛ شنیدنی‌تر می‌شوند؛ تا علاوه بر نوزادان و کودکان، والدین شان نیز همراه آنها، لذت یک خواب شیرین را تجربه کنند.

۱. بخش مکتوب این اثر شامل: شانزده جلد کتاب مصورمجموعا در سیصد و هشتاد و چهار صفحه که به همت لیدا طاهری، به صورت دستی وبا تکنیک میکس تصویرسازی شده؛ تا هر بیننده‌ای را در همان نخستین نگاه، مجذوب زیبایی‌های سحرانگیز سبک تصویرگری خود کند چرا که بر اساس موضوع و درون مایه تشکیل دهنده هر شعر یا قصه جالبی که تصویرگری آن به وی سپرده می‌شود؛ پیوسته می‌کوشد با قلم ظریف و پرکار خود؛ شخصیت پردازی‌های کودکانه و جذابی را، در دنیای هیجان انگیزی از رنگ‌های ترکیبی گرم و سرد، به تصویر بکشد؛ تا همچنان با ارائه مجموعه‌های چشم نوازی از تصاویری خیال انگیز، مخاطبانش را غافلگیر کند.

اکنون که اثر یاد شده در آستانه انتشار قرار دارد؛ ضمن گوش سپردن به قطعه‌ای از آن، نسخه بی کلام موسیقی متن آن را نیز به اتفاق هم می‌شنویم:

آنا گزارش می دهد؛

انتهای پیام/


منبع: https://ana.press/fa/news/820224/%D9%82%D8%B7%D8%B9%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%84%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D9%85-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AF-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87

منظومه خیال انگیز «با لالایی یاد می گیرم» به قلم مهرداد محمدپور در شانزده قطعه جداگانه سروده شده است که به زبان ترانه با لحنی صمیمی روایتگر موضوعات جالب توجهی است.

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری آنا، منظومه خیال انگیز «با لالایی یاد می‌گیرم» به قلم مهرداد محمدپور و در شانزده قطعه جداگانه سروده شده است.

انتخاب و تدوین موسیقی متن اثر یاد شده نیز توسط مهرداد محمدپور صورت گرفته؛ که از میان هفتصد و بیست قطعه موسیقی، شانزده قطعه بی نظیر را در خود جای داده است؛ تا لذت گوش سپردن به لالایی ها، با همراهی این ملودی‌های خاطره انگیز دوچندان شود.

البته در صورتی که گوش سپردن به چنین موسیقی‌های آرامش بخشی که تمرکز ذهنی شنوندگانش را نیز، به مرور زمان تقویت می‌کند؛ همواره از سوی آن‌ها جدی تلقی شود.

البته این موسیقی‌ها را به تناوب در تمام طول شبانه روز هم می‌توان شنید. به عنوان مثال: هنگام مطالعه، یا همزمان با انجام فعالیت‌های هنری، یا وقت رسیدگی به کار‌های روزانه در منزل، یا داخل اتومبیل در حال رانندگی، چرا که فضای کلی حاکم بر ساختار این موسیقی ها، آنقدر روشن و امیدبخش است؛ که با هر بار شنیده شدن به میزان قابل ملاحظه ای، از شدت هیجانات روانی ناخوشایند شنوندگانش کاسته می‌گردد.

هدف از تولید مجموعه مذکور آموزش موضوعات بسیار مهمی است؛ که نمونه‌های متعدد آن را علاوه بر کتب درسی دوره پیش دبستانی، در اغلب کتاب‌های درسی تمام پایه‌های دوره ابتدایی هم، به وضوح می‌توان مشاهده کرد. اما به دلیل تنوع موضوعات و گستردگی مطالب از یکسو و نحوه آموزش آن به دانش آموزان از سوی دیگر، که جذابیت چندانی هم برایشان ندارد؛ به نظر می‌رسد لذت واقعی مطالعه و درک آن را نیز در کتاب‌های درسی خود، آن چنان که باید احساس نمی‌کنند.

۲. بخش شنیداری شامل: روایت کلامی پنجاه صفحه ازمتن‌های تالیفی به نظم و نثر مجموعا در شانزده قطعه، که عذرا وکیلی آن را روایت کرده؛ تا با لحن مادرانه خود همچون پنجاه سال گذشته، علاوه بر خلق خاطرات ماندگار برای کودکان امروز و فردا، خاطرات خوش کودکان دیروز را نیز، همچنان برایشان زنده نگه دارد.

قطعه «با لالایی یاد می‌گیرم» برای همه افراد جامعه

دلایل تامل برانگیزی که خوشبختانه زمینه ساز شکل گیری این مجموعه نوآورانه شد؛ تا با بهره گیری هوشمندانه از زبان هنر به شیوه خلاقانه ای، گنجینه منحصر به فردی از متفاوت‌ترین لالایی‌های فرهنگی آموزشی را در دسترس دوستدارانش قرار دهد؛ به این امید که لذت واقعی مطالعه و درک آن را، هرگز از یاد نبرند! هر چند ناگفته پیداست که دوستداران این منظومه خیال انگیز را، تنها در میان جامعه دانش آموزی، نباید جستجو کرد.