ماجرای دیوارنگاره «زنان سرزمین من» از نصب تا حذف

ژاله علو بازیگر قدیمی با نوشتن نامه‌ای که گویا توسط پرویز پرستویی برای مسئولان سازمان اوج ارسال شد، نوشته است: «من در فضای مجازی نیستم و از راه دوستان در جریان قرار گرفتم. تاکنون در هیچ تبلیغی حضور نداشته‌ام و اجازه‌ای هم از من گرفته نشده. من خواستار حذف تصویرم از پلاکارد میدان هستم.»

 

پروانه کاظمی، کوهنورد ایرانی که چندین قله هشت هزار متری جهان را تاکنون فتح کرده است نیز با انتشار یک استوری در اینستاگرامش نوشت: «شرم‌باد که فقط برای سواستفاده، از نام و تصویر ما زنان استفاده می‌شود.»

انتهای پیام/

روزنامه کیهان هم در انتقادی تند نسبت به حذف این دیوارنگاره نوشت: «ملت چه گناهی کرده‌اند که باید تاوان اشتباهات فاحش سفارش‌دهندگان این دیوارنگاره را بدهند؟ چندنفر از خانم‌هایی که به حضور تصویرشان در این دیوارنگاره اعتراض کرده و خواستار حذف آن شده‌اند، پیش از این هم در برخی از بزنگاه‌ها با دشمنان مردم همراهی و همسویی داشته‌اند ضمن آن که از هیچ ویژگی قابل اشاره‌ای نیز برخوردار نیستند و تعجب‌آور است که سفارش‌دهندگان دیوارنگاره از این نقاط سیاه در کارنامه این عده (و نه همه آنها) بی‌خبر بوده‌اند!

به گزارش خبرنگار حوزه تجسمی گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، صبح روز ۲۱ مهرماه جدیدترین دیوارنگاره در میدان ولیعصر تهران با محوریت زنان رونمایی شد که چهره‌هایی همچون سیمین دانشور، پروین اعتصامی فاطمه معتمد آریا، مریلا زارعی، پروانه کاظمی، مینو محرز، توران میرهادی، ایران درودی، مریم میرزاخانی، فروغ فرخزاد، ژاله علو و… در این دیوار نگاره دیده می‌شدند که در این میان تصویر بعضی نمایندگان مجلس از جمله فاطمه رهبر نیز دیده می‌شد.

نصب این دیوارنگاره بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت؛ چراکه در گذشته در تصویر این دیوارنگاره تصویر زنان یا اصلا وجود نداشت یا بسیار کمرنگ دیده می‌شد. دیدن این دیوارنگاره اقدام سازنده‌ای برای تغییر دیدگاه جامعه نسبت به نقش همیشگی زنان در جایگاه‌های مادری، همسری و دیگر نقش‌هایی بود که این سال‌ها کمتر بازتاب آن را در اجتماع بود، اما تعدادی از چهره‌هایی که تصویرشان در این دیوارنگاره بود، اعتراض کردند و خواستار حذف آن شدند.

بالاخره سازمان اوج بعد از تمام این اعتراض‌ها دیوارنگاره را جمع و دیوارنگاره جدیدی را جایگزین آن کرد که در نهایت به تصویری سفید با همان نوشته قبلی زنان سرزمین من ختم شد.

صبح روز ۲۱ مهرماه جدیدترین دیوارنگاره «زنان سرزمین من» در میدان ولیعصر تهران با محوریت زنان رونمایی و به دنبال اعتراض برخی از صاحبان عکس پس از ۲۴ ساعت حذف شد.

بخشی از این اعتراض‌ها مربوط به کولاژ بودن تصاویری بود که روی دیوارنگاره قرار گرفت. فاطمه معتمدآریا که عکسش در میان این زنان است، با انتشار ویدئویی نسبت به انتشار نام و عکسش در این بیلبورد به شدت اعتراض کرد. پس از آن مرضیه برومند، کارگردان و پروانه کاظمی، کوهنورد نیز به استفاده بی‌اجازه از عکسشان در این بیلبورد واکنش نشان دادند.

کاوه سمندریان، پسر هما روستا نیز به این بیلبورد اعتراض کرد و این کار را شرم آور خواند و خواستار حذف عکس مادرش شد.

شهرداری تهران ظاهرا قصد داشته با کنار هم قرار دادن عکس‌هایی از زنان موفق و مشهور در حوزه‌های مختلف همه آن‌ها را فارغ از نوع تفکر و باور یا حتی ظاهر به رسمیت بشناسد، پروژه‌ای که تنها ساعاتی پس از اجرا با شکست روبه‌رو شد و اعتراضات گسترده‌ای به دنبال داشت.

در کشور ما هزاران زن فرهیخته و عفیف با تحصیلات عالی و فعالیت‌های گسترده و سودمند اجتماعی حضور دارند که از سوابق درخشانی در عرصه‌های علمی و خدمات برجسته به مردم نیز برخوردارند و انتظار می‌رفت از تصاویر آن‌ها در دیوارنگاره استفاده شود؛ که نشده است!»

انتهای پیام/


منبع: https://ana.press/fa/news/809474/%D9%85%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%86%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%B1%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%85%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%B5%D8%A8-%D8%AA%D8%A7-%D8%AD%D8%B0%D9%81

بیلبورد «زنان سرزمین من» از سوی خانه طراحان انقلاب اسلامی طراحی و در توضیح آن نوشته شده بود: «قابی به وسعت همه بانوان ایران… به افتخار زنان و دختران ایران که همواره مایه درخشش ایران و ایرانیان بوده‌اند و…»