مجلس دوازدهم به ردیف بودجه تئاتر توجه بیشتری داشته باشد

 یک درخواست از نمایندگان مجلس دوازدهم

کاظم نظری در گفت‌وگو با آنا:

مجلس دوازدهم به ردیف بودجه تئاتر توجه بیشتری داشته باشد

وی در پاسخ به این سوال که آیا قرار هست تغییری در جدول جشنواره های تئاتر در سال آتی داشته باشیم یا خیر، گفت: از لحاظ جشنواره ای قرار نیست تغییری سال آتی داشته باشیم یا جشنواره ای را کاهش دهیم.


منبع: https://ana.ir/fa/news/897659/%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3-%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%87%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%81-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87-%D8%AA%D8%A6%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%D8%AA%D9%88%D8%AC%D9%87-%D8%A8%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%AF

نظری با اشاره به اینکه گروه‌های حرفه‌ای در سطح جهان که کمپانی های بزرگی هستند، هزینه های حضورشان از پرواز و رفت و آمد گرفته تا دکور و… سنگین است، یادآور شد: حتی گاهی برای آوردن دکور باید یک پرواز جداگانه اختصاص پیدا کند. این خیلی برای ما هزینه دارد به همین دلیل اجراهای خارجی هزینه های حضورشان در ایران چندین برابر ایرانی‌هاست.

هزینه سنگین حضور گروه‌های خارجی

وی درباره جشنواره تئاتر کودک اردکان هم گفت: الان در همین جشنواره تئاتر کودک از پنج کشور هنرمند حضور دارند، پرتغال، اسپانیا، ایتالیا، آفریقای جنوبی و یونان که همه کمپانی های بزرگ دارند و حضور رؤسای تئاتر کودک این کشورها در جشنواره حائز اهمیت است اینها می آیند، کارهای کودک ما را می بینند و از کارهای ما هم برای حضور در کشورهای دیگر دعوت می کنند.

مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: به‌هرحال حضور خارجی ها به جشنواره وجاهت، برند و جایگاه می دهد ان‌شاءالله برای سال بعد از همین الان دنبال این هستیم که برنامه ریزی هایمان را آغاز کنیم. در نهایت امسال با تجربه و برنامه بهتری به جشنواره چهل و سوم خواهیم رفت.

نظری درباره بودجه سال آتی تئاتر کشور هم گفت: هنوز دقیق مشخص نیست اما قطعاً وزیر محترم و معاون هنری کمک خواهند کرد که بودجه افزایش یابد؛ اما نکته مهم این است که حالا نزدیک انتخابات هستیم و نمایندگان محترم ممکن است تغییر کنند، امیدوارم نمایندگان دوره جدید کمک به تئاتر کنند تا ردیف بودجه برایش تعیین شود و اتفاقات خوبی برای تئاتر کشور رقم بخورد.

مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: حالا که نزدیک انتخابات مجلس دوازدهم هستیم، امیدواریم نمایندگان جدید توجه ویژه به بودجه تئاتر داشته و برای آن ردیف بودجه جدید تعیین کنند.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی با حضور در غرفه خبرگزاری آنا در نمایشگاه رسانه‌های ایران در گفت‌وگویی اختصاصی عنوان کرد: واقعیت امر این است که جشنواره تئاتر فجر امسال همچون سال گذشته بخش بین‌الملل داشت و ما هم به طور جدی سعی کردیم که این بخش را فعال کنیم؛ اما به هرحال برخی مواقع به دلیل مسائل خاورمیانه نه تنها جشنواره تئاتر؛ بلکه بخش بین‌الملل همه جشنواره‌ها دچار آسیب‌هایی می‌شود؛ منتها ما هم تمام تلاشمان را کردیم که آسیب های آن را کم کنیم.

وی گفت: حتماً برای جشنواره سال آینده هم بخش بین‌الملل خواهیم داشت منتها باید خیلی زودتر برای مشخص شدن لیست گروه های این بخش دست به کار شویم تا بتوانیم برای آن برنامه‌ریزی کرده و گروه‌های بین‌الملل خوبی دعوت کنیم.