مدیرکل ارشاد فارس: برگزاری هفته‌های فرهنگی مشترک با سایر کشورها در دستور کار است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده پس از استقبال رسمی از هیات سوری  نمایندگی از وزیر فرهنگ و مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری فارس  به نمایندگی از استاندار در فرودگاه شهید دستغیب شیراز سفر بصورت رسمی آغاز شد.

مدیرکل ارشاد فارس: برگزاری هفته‌های فرهنگی مشترک با سایر کشورها در دستور کار است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در خصوص اهداف این سفر گفت: سطح ارتباطات فرهنگی دو کشور ایران و سوریه به واسطه قرابت مردمان و وجود اشتراکات متعدد فرهنگی از دیرباز زمینه همکاری های متعدد بوده است، اما سایه جنگ طی سال‌های اخیر مردمان دو کشور را از این نعمت محروم کرده است و یکی از اهداف این سفرها احیای این ارتباطات فرهنگی است.

حمیدرضا قانعی روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: روز جمعه هجدهم شهریورماه وزیر فرهنگ کشور سوریه در سفری که به دعوت رسمی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت با جمعی از همراهان به شهر شیراز سفر کرد و در این سفر دو روزه که به منظور آشنایی با ظرفیت های فرهنگی، هنری و گردشگری شهر شیراز و استان فارس طراحی شده بود، رئیس امور سینمایی کشور سوریه، معاون بین الملل وزیر و رئیس امور اجتماعی این کشور، خانم لبانه مشوح وزیر فرهنگ کشور سوریه را همراهی می کردند.

مدیرکل ارشاد فارس: برگزاری هفته‌های فرهنگی مشترک با سایر کشورها در دستور کار است

وی عنوان کرد: در صورت همکاری دستگاه های فرهنگی استان و شکل‌گیری حمایت های لازم در گفتگو با رایزنان فرهنگی در کشورهای مختلف و هماهنگی با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی این مسیر را در تعامل با کشورهای دیگر نیز ادامه خواهیم داد و تلاش می‌کنیم با برگزاری این هفته‌های فرهنگی امکان معرفی ظرفیت های فرهنگی و هنری استان  در سطح بین الملل فراهم شود و فضای کسب و کار های فرهنگی و هنری استان رونقی بیش از پیش یابد.

مدیرکل ارشاد فارس: برگزاری هفته‌های فرهنگی مشترک با سایر کشورها در دستور کار است

قانعی اضافه کرد: بازدید و زیارت حرم مطهر حضرت شاهچراغ علیه السلام و حرم مطهر حضرت علی ابن حمزه ، حافظیه، سعدیه، مسجد نصیرالملک، باغ ارم، نارنجستان قوام، سرای مشیر، تخت جمشید و نقش رستم از جمله برنامه های پیش بینی شده در این سفر بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار کرد: بسترسازی جهت تعاملات فرهنگی و گفتگوهای علمی و ادبی در سطح نخبگان کشورهای مختلف و آشنایی با فرهنگ بومی و منطقه‌ای آنها، همکاری اهالی هنر و فرهنگ شیراز را بیش از پیش نیازمند است تا امکان معرفی ابعاد مختلف و جنبه های متنوع فرهنگی استان را فراهم کند و ما در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس مجدانه برای تحقق این امر تلاش خواهیم کرد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84885368/%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DA%A9%D9%84-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%A7%D8%AF-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DA%A9-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7

وی بیان داشت: همچنین دیدار هیأت سوری با استاندار فارس و معاون گردشگری و زیارت ایشان در محل استانداری فارس و با حضور رایزن فرهنگی ایران در سوریه و مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی شکل گرفت.

وی ادامه داد: هفته فرهنگی ایران در کشور سوریه و شهر دمشق از روز ششم مهرماه آغاز خواهد شد و امیدواریم که بتوانیم  بخش ویژه شیراز و استان فارس را به‌طور خاص در این نمایشگاه فرهنگی راه اندازی کنیم و فضایی برای مراودات و معرفی ظرفیت های هنری شیراز در بخش‌های مختلف فراهم نماییم.

قانعی افزود: برگزاری هفته های فرهنگی را به‌طور ویژه و جدی در دستور کار قرار داده‌ایم و انشاالله روز یازدهم مهرماه هفته فرهنگی تاجیکستان را در شهر شیراز خواهیم داشت و هفتم آبان ماه نیز هفته فرهنگی شیراز را در شهر دوشنبه برگزار خواهیم کرد.