مرحوم سید رضا مؤید خود را خادم الشعراء می‌‎دانست + فیلم

بلال مأذنه ما (من) که لال از آب درآمد


منبع: https://snn.ir/fa/news/1045431/%D9%85%D8%B1%D8%AD%D9%88%D9%85-%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%D8%B1%D8%B6%D8%A7-%D9%85%D8%A4%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%B1%D8%A7-%D8%AE%D8%A7%D8%AF%D9%85-%D8%A7%D9%84%D8%B4%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D8%A1-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%E2%80%8E%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85

بلال اشهدش اشهد شد و قبول حق افتاد

به هرچه میوه رسیدیم کال از آب در آمد

مرحوم سید رضا مؤید خود را خادم الشعراء می‌‎دانست + فیلم

استاد علی انسانی با بیان اینکه این شاعر بزرگوار مصداق این جمله «کنز من کنوز العرش» بود. مرحوم حاج آقا سید رضا مؤید در ساعاتی که محضر ایشان بودم جز ادب برای اهل بیت چیزی از ایشان دیده نمی‌‎شد. ایشن با اشاره به غزلی در ادامه خواند: 

از نکات قابل توجه این مراسم اشاره فرزند آن مرحوم در پاسخ به این پرسش که خیلی‌‎های استاد مؤید را سید الشعرا می‌دانستند گفت: «ایشان همواره خود را خادم الشعرا می‌‎دانستند و روشن کننده محفل شعرا و مادحین بودند» 

فرزند ایشان با خواندن شعر معروفی که استاد شفق در وصف مرحوم رضا مؤید خواند و همچنین در ادامه با یاد کردن از استاد شفق و استاد سازگار با بیان اینکه این دو نفر همراه پدر ما عهدی داشتند که هر کس شعری برای اهل بیت سرایید ثواب و یادش را برای هر سه این عزیز باشد برای آنان نیز آرزوی سلامتی کرد.  

در این مراسم که با اجرای حسن سلطانی مجری تلویزیون برگزار شد، احمد علوی از شاعران و شاگردان آن که حامل پیام استاد محمد علی مجاهدی هم بود.   مرحوم خاطره جالبی را در موردعروسی پسرش وحضور سید رضا مؤید در این مراسم عنوان کرد: وی گفت: «عروسی پسرم بود و قرار گذاشتیم تا در مراسم فقط مدح امیرالمؤنین (ع) را بگوییم، اما با کسی قرار نگذاشتیم، از دلم گذشت یا امام علی (ع) من ساله مدح شما وفرزندانتان را گفتم یک امروز آبرو داری کن، که مرحوم استاد سید رضا مؤید بدون دعوت وارد مجلس شد و مراسم با آبرویی شد. فردای روز مراسم که در شهر میبد برگزار می ‎شد فقط ۴ میلیون تومان پول همراه داشتم و قرار بود مبلغ ۲۴ میلیون تومان به تالار بدهم که باید ماشین خودم را می‌‎فروختم، وقتی برای پرداخت به مدیریت تالار مراجعه کردم مسئول تالار گفت: یک عمر در اینجا محفل گناه بود شما شب گذشته مدح اهل بیت گذاشتید از ۲۴ تومان فقط ۴ تومان آن را بپردازید تازه آن را هم در چک ۶ ماهه گرفت.»

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو، مرحوم سیدرضا موید فرزند سیدمحمد متخلص به «مؤیّد» در سال ۱۳۲۱ هجری شمسی در مشهد در خانواده‌ای مذهبی و علاقه‌مند به امور دینی متولد شد و پس از تحصیلات ابتدایی به شغل آزاد روی آورد.  وی که رباعیات و غزل‌هایش در دوشنبه‌ها و پنجشنبه‌های تشییع شهدا در مشهد در خاطره‌ها ماندگار شده است، از شعرای برجسته آیینی و انقلابی کشور بود.  شعر معروف «خدا کند که بیایی» یکی از آثار ماندگار اوست و مجموعه اشعارش در طول سال‌ها،  از گل‌های اشک تا بهار بی‌خزان مجموعه‌ای غنی از معارف ناب دینی بوده‌اند که در کالبد ادبیاتی معرفتی و در عین حال مردمی جلوه کرده‌اند.

در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره این شاعر مخلص که پنج آذر با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی و مجمع شاعران اهل بیت (ع) در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد، ابتدا حجت‌الاسلام روح‌الله موید، فرزند سیدرضا موید با اشاره به اینکه به گفته زنده‌یاد شفق «موید شاعر شعر ولایی‌ست/ خراسانی‌ست، اما کربلایی‌ست» تصریح کرد، موید، شفق و سازگار هم‌سُرا بودند و پیمان بسته بودند که هرکدام شعری برای اهل بیت (ع) سرود به نام دو شاعر دیگر نیز ثبت شود.

در این نشست همچنین سید جعفر کشمیری از دوستان نزدیک مرحوم استاد رضا مؤید گفت: «از اوایلی که در خدمت این عزیز بودیم وقتی شب‌ها می‌‎خواستیم جلساتی برویم وقتی ۵ یا ۶ جلسه داشتیم ابتدا تشریفات عرض ادب به امام رضا (ع) یا تأکید بر نماز اول وقت داشتند.»

مقاله‌‎ها که نوشتیم قال از آب در آمد