میان‌داری باید در سلک هر مداحی باشد

هرکسی خواست بر اسرار تو محرم بشود
باید اوّل به ادب پای غمت خم بشود
۱ض
خاک‌پاهای تو تاج سر اسماعیل است
حق بده چشم غلامان تو زمزم بشود

منصور ارضی، حسین سازور، امیر کرمانشاهی، حجت‌الاسلام مجید باباخانی رئیس سازمان هیئت و تشکل‌های دینی، مهدی امین فروغی، امین مقدم و جمعی از پیرغلامان و ذاکران سیدالشهدا در این مراسم حضور داشتند.

هر که سنگی جلوی راه عزایت انداخت
حقش آن است که راهی جهنم بشود

حاج منصور ارضی در رویداد مقام مجنون:

اگر جوان‌ها مسیر میان‌داری را جلو رفتند باید این‌ها را رعایت کنند تا دیگران را جذب کنند. اگر این مراقبت‌ها نباشد و درگیر فضای مجازی شود، وضعیت امروز می‌شود. در گذشته میان‌دار در هیئت دعا می‌کرد و دقت داشت توجه مردم از امام حسین جدا نشود.

منصور ارضی با بیان اینکه خوب است میان‌دار و مداح هوای هم را داشته باشند افزود: گاهی میان‌دار با مداح لج‌ می‌کنند و اجازه نمی‌دهد او کارش را انجام دهد و بالعکس و این‌ها نیازمند استغفار است.

هیچ‌ جا حاجت خود را به کسی نسپردم
صبر کردیم فقط ماه محرم بشود

این عاشورا پژوه افزود: دسته نزد او رفتند و خواستند جلوی دسته باشد تا نظمیه چی ها مزاحم نشوند. دسته حرکت کرد و نظمیه چی ها مقابلشان ایستادند. سید اسدالله گفت اگر مزاحم شوید بالای چهارپایه می‌روم و مظلوم می‌کشد. آن‌ها ترسیدند و دسته را رها کردند.


منبع: https://ana.press/fa/news/857603/%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%84%DA%A9-%D9%87%D8%B1-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%AF

منصور ارضی با اشاره به اینکه میان‌داری باید در سلک هر مداحی باشد و مسیر تقوا و پرهیزکاری را به او نشان دهد اظهار داشت: مرحوم حاج قاسم مستوفی از جمله میان‌دارانی بود که با او در ارتباط بودم که تلاش داشت بیهوده سخن نگوید. میان‌داران شکلشان فرق داشت. یک سری میان‌دار جنگ بودند و آنها واقعاً میدان‌دار بودند. آنها میدان را رها نمی‌کردند. مرحوم سید ابوالفضل کاظمی همین‌طور بود.

منصور ارضی با اشاره به اینکه میان‌داری باید در سلک هر مداحی باشد و مسیر تقوا و پرهیزکاری را به او نشان دهد اظهار داشت: مرحوم حاج قاسم مستوفی از جمله میان‌دارانی بود که با او در ارتباط بودم که تلاش داشت بیهوده سخن نگوید. میان‌داران شکلشان فرق داشت. یک سری میان‌دار جنگ بودند و آنها واقعاً میدان‌دار بودند. آنها میدان را رها نمی‌کردند. مرحوم سید ابوالفضل کاظمی همین‌طور بود.

وی ادامه داد: مرحوم سید محمود نجفی هم منبر می‌رفت هم نوحه می‌خواند هم میان‌داری می‌کرد. یک روز به من گفت در بازار رفتن سخت است چون باید شاه را دعا کرد. به حاج اکبر ناظم گفتند در چهارسو بزرگ باید شاه را دعا کرد اما او در بازار برای حضرت عباس خواند و خودش را از بالا زمین زد. مداح گاهی خودش میان‌داری می‌کرد.

او در ادامه این شعر را برای امیرالمؤمنین خواند: 

امین فروغی ادامه داد: مردم به او سکه می‌دادند و او بعد از آن در مسیر هر فقیری می‌دید سکه‌ای به او می‌داد و هیچ برای خودش نگه نمی‌داشت.

وی با اشاره به اینکه در دوره ممنوعیت عزاداری در دوره رضاخان دسته‌ای خواست حصر را بشکند و وارد بازار شود گفت: این عزاداران نزد سید اسدالله یزدی رفتند که در بازار پرسه می‌رفت و ظهر در بازار اشعاری را می‌خواند. او معمولاً در صحن مسجد، اشعار فیض را می‌خواند.

در ادامه امین فروغی عاشورا پژوه به تاریخچه میان‌داری در دوران صدر اسلام اشاره کرد و متذکر شد: از قرن چهارم هجری به این سو که عزاداری حسینی رواج یافت و شیعیان آشکارا عزاداری کردند. آیین میان‌داری در هیئت‌ها شکل گرفت. از نظر هنری کار میان‌داری شگرف است. هر مرثیه‌ای باید دو بال عاطفه و حماسه داشته باشد و میان‌دار وظیفه‌اش پیوند این دو بال است و در جای خود در هیئت و حین سینه‌زنی فریاد می‌زند مظلوم و سینه‌زن جواب می‌دهد حسین.

در استان تهران برنامه مرکزی برای تجلیل از ۱۳ میاندار هیئت عصر امروز سه‌شنبه ۲۰ تیرماه در مجتمع فرهنگی امام رضا (ع) برگزار شد.

کم نخواهد شد از ارباب دو عالم چیزی
وای بر ماست اگر همتان کم بشود

این مداح ضمن اشاره به اینکه میان‌دار نیازمند تقواست اضافه کرد: اگر حتی یک ساعت از عمرتان باقی‌مانده است مانند میان‌داران گذشته دعوت به تقوا و امام حسین کنید. اگر هنوز از غلامعلی رجبی می‌گوییم برای این است که او میان‌دار است.

در ابتدای این مراسم احمد علوی شاعر آئینی شعرخوانی کرد.

روضه آن است که پیراهن صدپاره تو
روز محشر به ید فاطمه پرچم بشود

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، رویداد «مقام مجنون» با محوریت پاسداشت پیرغلامانِ میاندار حسینی در سراسر کشور به همت بنیاد دعبل خزاعی از عید غدیر در حال برگزاری است. 

وی با تأکید بر اینکه برخی تصور می‌کنند میان‌دار فقط باید زبان داش‌مشتی داشته باشد گفت: میان‌داران زبانی داشتند که فرد را متحول می‌کرد. پدرم تعریف می‌کرد که مصطفی دیوانه، زمانی که میان‌دار شد، هر مریضی می‌آوردند و او دعا می‌کرد شفا می‌گرفت. کار میان‌داری با لاتی متفاوت است، میان‌داران اولین نفر بودند که واجبات انجام می‌دادند و اجازه نمی‌دادند کسی غیبت کند. کسی نزد حاج قاسم مستوفی غیبت نمی‌کرد.

پیراهن مشکی من امر به معروف من است
نکند از تنم این پیراهن کم بشود

ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند
تا که اسباب عزای تو فراهم بشود