نفوذ توده هوای سرد به اصفهان/ دمای هوا حدود ۱۰ درجه کاهش می‌یابد

معتمدی افزود: احتیاط در سفرهای برون شهری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی، نبود فعالیت کوه‌نوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، آمادگی زمستانی در ناوگان حمل و نقل و راهداری‌ها، آماده‌باش راهداری‌ها برای آماده‌سازی تجهیزات برف‌زدایی و برف‌روبی توصیه می‌شود.

احتمال خسارت به صنعت کشاورزی

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان درباره کاهش محسوس دما بین پنج تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد، یخبندان معابر عمومی و سطح جاده‌ها، گفت: افزایش مصرف حامل‌های انرژی و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی پیش‌بینی می‌شود.

وی با اشاره به استقرار سامانه ناپایدار بارشی از اواسط روز پنجشنبه از سمت غرب و جنوب استان است، افزود: شدت بارش‌ها از اواسط روز جمعه تا اواخر روز شنبه در نیمه غربی عمدتاً به شکل بارش برف خواهد بود که می‌تواند منجر به آب گرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها و اختلال در تردد شود.

وی اظهار کرد: لغزندگی و یخبندان سطح جاده‌ها، اختلال در سفرهای بین شهری، مسدود شدن محورهای روستاهای سردسیر، خسارت به صنعت کشاورزی، اختلال در تردد در محورهای مواصلاتی استان اصفهان به استان‌های چهارمحال بختیاری، لرستان و کهکیلویه و بویراحمد از اثرات مخاطرات تشدید فعالیت سامانه سرد بارشی است.

وی خاطرنشان کرد: خوروبیابانک و شهر اصفهان با دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و فرودگاه شهید بهشتی با دمای منفی شش درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین مناطق استان هستند.


منبع: https://www.imna.ir/news/628469/%D9%86%D9%81%D9%88%D8%B0-%D8%AA%D9%88%D8%AF%D9%87-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%88%D8%A7-%D8%AD%D8%AF%D9%88%D8%AF-%DB%B1%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%AC%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D9%85%DB%8C-%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%AF

معتمدی با بیان اینکه کمینه دمای هوا طی ۲۴ ساعت آینده در برخی مناطق دو تا چهار درجه کاهش خواهد داشت، اظهار کرد: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۱۰ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و کمینه آن بامداد فردا، به منفی سه درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

مینا معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان، اظهار کرد: بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر ورود سامانه ناپایدار بارشی از اواسط روز پنجشنبه از سمت غرب و جنوب استان است. بر این اساس به‌تدریج شاهد افزایش ابر و بارش برف و باران، گاهی وزش باد، مه‌آلودگی و کاهش دید در سطح استان طی روزهای جمعه تا اوایل روز یکشنبه خواهیم بود.

وی با اشاره به هشدار هواشناسی سطح زرد طی امروز با نفوذ توده هوای سرد در استان اصفهان، تصریح کرد: این سامانه از اواسط روز یکشنبه آغاز و تا اواخر روز سه‌شنبه ششم دی‌ماه تداوم دارد و بیشتر مناطق را با شدت کاهش دما در نیمه غربی استان مواجه می‌کند.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به هشدار هواشناسی سطح نارنجی با تشدید فعالیت سامانه سرد بارشی، گفت: بارش برف و باران، گاهی وزش باد موقتی، رخداد مه، کاهش دید و محسوس دما در مناطق غرب و جنوبی و بیشتر نقاط استان طی اواخر هفته تا روز شنبه سوم دی‌ماه پیش‌بینی می‌شود.

وی در خصوص نفوذ توده هوای سرد در استان اصفهان، افزود: مدیریت مصرف حامل‌های انرژی، کنترل دمای گلخانه‌ها و مراغداری‌ها، پیشگیری از یخ‌زدگی لوله‌های آب و مخازن آبی در معرض هوا توصیه می‌شود.