هشدار و آماده‌باش مدیریت بحران تهران برای بارش سنگین برف و باران

نصیری توصیه‌هایی را هم به شهروندان ارائه کرد و تاکید کرد: لازم است شهروندان نیز یکسری موارد را در دستورکار خود قرار داده و به آن توجه کنند. اول اینکه از تردد غیرضروری در سطح شهر پرهیز کرده و تا حد امکان از خودروی شخصی نیز برای تردد در معابر استفاده نکنند. استفاده از مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی بهترین پیشنهاد برای این روز است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه هماهنگی‌های لازم در این خصوص میان دستگاه‌های مختلف در شهر تهران انجام شده است، تصریح کرد: حتی همین امروز و پس از پایان ماموریت راهپیمایی ۲۲ بهمن در تهران، چندین بخش در شهرداری تهران و دستگاه‌هایی مانند پلیس راهنمایی و رانندگی جلسه‌ای مشترک را برگزار کرده و درباره آخرین نحوه اقدامات برای مواجهه با بارش برف هماهنگی‌های لازم انجام گرفت.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تاکید بر اینکه تا صبح روز دوشنبه باید از کوهنوردی نیز پرهیز شود، گفت: چه گروه‌های آماتور و چه گروه‌های حرفه‌ای کوهنوردی لازم است که از صعود به ارتفاعات تا صبح روز دوشنبه پرهیز کنند، چرا که طبق پیش‌بینی هواشناسی احتمال وقوع کولاک در ارتفاعات تهران بسیار بالاست.

به گزارش ایمنا، علی نصیری با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی از بارش شدید برف و باران در اکثر مناطق تهران اظهار کرد: برابر پیش‌بینی انجام شده از صبح فردا _یک‌شنبه بیست‌وسوم بهمن‌ماه_ شاهد فعالیت یک سامانه بارشی در پایتخت خواهیم بود که این سامانه ابتدا مناطقی از شمال غرب و شمال تهران را تحت تاثیر خود قرار داده و سپس دیگر مناطق شهر از جمله مناطق شرقی و جنوبی را نیز متاثر خواهد کرد.

نصیری خاطرنشان کرد: پرهیز از حضور در حاشیه رودها و مسیل‌ها، قرار گرفتن در مجاورت سازه‌های سست و قدیمی، استفاده از کفش و لباس گرم و مناسب، پرهیز از موتورسواری و … از دیگر توصیه‌هایی است که شهروندان باید جدی بگیرند.

وی ادامه داد: تاکید شد تا تمامی مخازن نمک و ماسه در سطح شهر تهران شارژ شود، همچنین خودروها و تیم‌های برف‌روبی در نقاط مختلف مستقر خواهد شد تا در صورت بارش ناگهانی برف نسبت به بازگشایی مسیر اقدام شود. همچنین نقاط حادثه‌خیز و نقاطی که در بارش برف قبلی در آن گره‌های ترافیکی ایجاد شده بود، مورد شناسایی قرار گرفته و استقرار نیروها در آن بیشتر خواهد بود. هماهنگی خوبی هم با پلیس راهنمایی و رانندگی در خصوص مسیرها وجود دارد.

وی اضافه کرد: در مجموع دستورالعملی مفصل در این خصوص به تمامی دستگاه‌های خدماتی، امدادی و انتظامی در سطح شهر تهران ابلاغ شده و لازم است که تمامی این دستگاه‌ها نسبت به رعایت آن اقدام کنند.

هشدارهای مدیریت بحران به شهروندان

وی با بیان اینکه طبق اعلام هواشناسی شدت این بارش‌ها از بارش برف در روز پنجشنبه در تهران بیشتر و مدت زمان آن هم طولانی‌تر است، افزود: در همین راستا پیش‌بینی شده که میزان بارش برف در نقاط مختلف تهران از ۱۰ میلی‌متر تا ۱۰ سانتی‌متر هم باشد از این رو لازم است یکسری موارد و نکات از سوی دستگاه‌های مختلف و شهروندان مورد توجه قرار بگیرد.

منبع: ایسنا


منبع: https://www.imna.ir/news/640566/%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B4-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%B3%D9%86%DA%AF%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D9%81-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86

وی اضافه کرد: آن دسته از افرادی که به هر دلیل مجبور به استفاده از خودروی شخصی هستند، توجه داشته باشند که با توجه به کاهش میانگین سرعت خودروها و همچنین افزایش احتمال تصادف، زمان بیشتری را برای رسیدن به مقصد در نظر بگیرند. از پارک خودروی خود در محل‌های نامناسب نیز پرهیز کنند. همچنین حتماً زنجیر چرخ به همراه داشته باشند و قبل از حرکت از سالم بودن سیستم گرمایشی و برف‌پاک‌کن خودروی خود مطمئن شوند.