«هفته تایپ تهران» در موزه امام علی (ع) برگزار می‌شود

دبیر اجرایی هفته تایپ تهران عنوان کرد: این رویداد اولین رویداد مستقل در حوزه طراحی تایپ فارسی در ایران است. همه ما منتظر چنین رویدادی بودیم تا کنار هم جمع شویم. به همین خاطر بسیار مورد استقبال پیشکسوتان و اساتید این حوزه قرار گرفت. از جمله افرادی که افتخار همراهی با آن‌ها را داشتیم آقایان اسدالله چهره پرداز، ساعد مشکی، کامران انصاری، سعید باباوند و خانم کوکب طاهباز بودند. همچنین این افتخار را داشتیم که هویت بصری این رویداد توسط آقای مجید کاشانی طراحی شود.

محمدی درباره نمایشگاه آثاری که در هفته تایپ تهران در موزه امام علی (ع) تهران به نمایش درخواهند آمد، توضیح داد: بخش نمایشگاهی این رویداد به نمایش تلاش‌های طراحان ایرانی از اولین آن‌ها (به لحاظ تاریخی) تا آخرین فونت منتشر شده در سال جاری می‌پردازد تا روند تحول فونت‌ها و تغییر سلیقه و عادت مخاطب فارسی زبان را برای مخاطبان به تصویر بکشد و شامل آثار سه بخش حرفه‌ای و تجربی و بخش ویژه تاریخ طراحی تایپ فارسی است.

رویداد ملی هفته تایپ تهران با همکاری موزه هنر‌های دینی امام علی (ع)، کوییک استودیو، مؤسسه آفرینش‌های هنری یارا، از تاریخ ۳ الی ۱۰ آذر ماه ۱۴۰۲ در قالب افتتاحیه و نشست‌های تخصصی، نمایشگاه و برپایی کارگاه‌ها و ورکشاپ‌های طراحی تایپ فارسی در روز پایانی خود، در موزه هنر‌های دینی امام علی (ع) واقع در خیابان ولیعصر (عج)، بلوار اسفندیار، پلاک ۳۵ برگزار خواهد شد.


منبع: https://snn.ir/fa/news/1112732/%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%BE-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%B9-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D8%AF

وی در پاسخ به چگونگی برنامه ریزی و اجرای این رویداد که نخستین رویداد تخصصی طراحی تایپ فارسی به شمار می‌رود، گفت: در یک سالی که به پیش تولید و پژوهش برگزاری رویداد تخصصی تایپ فارسی مشغول بودیم، موضوعات مختلفی را به عنوان رویکرد اولین رویداد در نظر داشتیم. در نهایت به دلیل اهمیت موضوع فونت استاندارد در میان طراحان و کاربران تایپ فارسی، این موضوع به عنوان رویکرد محتوای علمی امسال انتخاب شد. به دلیل دعوتی بودن این رویداد، بیش از ۱۰۰ عنوان مقاله داخلی و خارجی را با این عنوان مورد بررسی قرار دادیم. در نهایت مقالاتی را که روش تحقیق و نتایج آن‌ها می‌توانست تأثیر مثبتی در آشنایی با فونت‌های استاندارد در اولین قدم در بررسی این فونت‌ها داشته باشد، انتخاب و از نویسندگان آن‌ها دعوت کردیم تا نتایج پژوهش خود را با مخاطبان ما سهیم شوند. در برخی موضوعات مانند موضوع فنی و تکنولوژی تایپ، از آنجایی که منابع در دسترسی نداشتیم از متخصصان با تجربه در این حوزه دعوت به عمل آمد تا حاصل تجربیات خود را در میان بگذارند.

 به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، به نقل از روابط عمومی موزه هنر‌های دینی امام علی (ع)، رویداد ملی «هفته تایپ تهران» جمعه سوم آذر ۱۴۰۲ از ساعت ۱۰ صبح با برگزاری نشست‌های تخصصی مرتبط با طراحی تایپ فارسی آغاز و ساعت ۱۸ نمایشگاه آثار تایپ فارسی و بخش تاریخچه طراحی نوشتار در موزه هنر‌های دینی امام علی (ع) افتتاح می‌شود.

عاطفه محمدی طراح تایپ، مدیر استودیو طراحی کوییک و دبیر اجرایی این رویداد با اشاره به همکاری طراحان و هنرمندان برجسته این حوزه تخصصی تحت عناوین شورای سیاستگذاری علمی، شورای فنی و اجرایی، پژوهشگر، مشاور و مدیر هنری و … با مجموعه برگزاری این رویداد از علاقه‌مندان و طراحان حرفه‌ای و تجربی تایپ، ناشران و تمامی دست اندرکارانی که به هر شکل با محتوای نوشتاری فارسی در ارتباط هستند، دعوت کرد تا در نشست‌های تخصصی روز افتتاحیه و کارگاه‌هایی که با محوریت فونت استاندارد و قواعد و اصول ساختار حروف فارسی برگزار خواهد شد، حضور داشته باشند و از تجربیات و دستاورد‌های طراحان متخصص این حوزه بهره‌مند شوند.