همکاری مشترک ایران و چین در حوزه گردشگری

همکاری مشترک ایران و چین در حوزه گردشگریآقای سید حامد عاملی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: استان چینگ‌های چین و استان اردبیل هر دو دارای ظرفیت‌های بسیار خوب در زمینه‌های مختلف به ویژه گردشگری هستند و دو استان، توافقنامه‌ای در زمینه کشاورزی، توسعه محصولات گلخانه ای، عمران شهری و پسماند، انرژی‌های نو و گردشگری امضا کردند.
عاملی افزود: در حوزه عمران شهری و پسماند و حمل و نقل شهری نیاز به استفاده از تجربیات سایر کشور‌ها داریم و یکی از موارد بسیار مهم بحث انرژی‌های نو است و در اردبیل ظرفیت بسیار خوبی در استفاده از انرژی خورشیدی وجود دارد که در این تفاهم نامه امکان ایجاد شهرک انرژی خورشیدی مورد توافق قرار گرفت.
استاندار اردبیل گفت: در حوزه توسعه گردشگری نیز با توجه به اینکه اردبیل یکی از قطب‌های مهم گردشگری در منطقه است توافقاتی صورت گرفت و بر اساس این تفاهمنامه، زمینه برای تبادل گردشگری و همچنین حضور گردشگران چینی در استان اردبیل فراهم شده است.
استاندار اردبیل گفت: امضای این توافقنامه مسئولیتی را بر عهده ما می‌گذارد تا به زیر ساخت‌های گردشگری توجه و از این ظرفیت استفاده شود.
عاملی خاطرنشان کرد: جذب گردشگر در بحث ارز آوری نه تابع تحریم و نه تابع سایر محدودیت‌ها است و اگر بتوانیم گردشگری که صنعت پاکی است و ارز آوری بسیار مناسب و اشتغال خوبی دارد در استان فراهم کنیم می‌توانیم از این ظرفیت بسیار ویژه برای توسعه استان استفاده کنیم.
استاندار اردبیل گفت: اردبیل در حوزه طبیعت گردی، گردشگری تاریخی، درمانی و به خصوص ورزشی زمینه‌های بسیار مهمی دارد که باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم و در این در این تفاهمنامه طرفین توافق کردند در این زمینه‌های با هم همکاری مشترک داشته باشند.
عاملی گفت: میزبان شرکت‌های گردشگری از چین خواهیم بود تا ظرفیت‌ها را ببیند و با یکدیگر بسته‌هایی را برای حضور گردشگران در استان اردبیل تنظیم کنیم.
وی افزود: این بسته‌ها شامل نوع خدمات؛ مکان‌ها و مراکز و نحوه حضور گردشگران در استان خواهد بود.
استاندار اردبیل گفت: با استفاده از ظرفیت چین در حوزه گردشگری ما می‌توانیم در استان اردبیل سالانه پذیرای ۱۰ هزار گردشگر خارجی باشیم.
وی گفت: تقریبا ۲۰ طرح در حوزه کشاورزی، صنعت، گردشگری و انرژی‌های نو را به صورت مشخص تعیین و زمینه را متناسب با شرایط کشور فراهم کردیم که بخشی از این امکانات بر عهده ما و بخشی برعهده چین خواهد بود.

سفیر جمهوری خلق چین در ایران گفت: استان چینگ‌های چین و استان اردبیل در حوزه گردشگری منابع غنی دارند و می‌توانند در توسعه گردشگری تبادل نظر و همکاری کنند. 
چانگ هوآ گفت: در بازدید از استان اردبیل در آوریل ۲۰۲۳، منابع طبیعی و گردشگری آنجا مورد توجه قرار گرفت و از موزه شیشه‌های چینی این استان بازدید کردم. 
سفیر چین در ایران گفت: شهر اردبیل یکی از نقاط مهم در مسیر جاده ابریشم است و ظرفیت‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف دارد که باید از آن استفاده کرد.
چانگ هوآ گفت: در ماه جولای هیئتی از چینگ‌های به ایران سفر می‌کنند و، چون استان چینگ‌های نیز از نظر منابع طبیعی، کشاورزی، معدنی و انرژی نوین و گردشگری فرصت‌های زیادی دارد می‌تواند با استان اردبیل همکاری و روابط خواهر خواندگی برقرار کند. 
سفیر چین در ایران گفت: استان چینگ‌های چین با استان اردبیل ۳ توافقنامه همکاری در زمینه روابط خواهر خواندگی، انرژی و کشاورزی امضا کردند. 
سفیر چین در ایران گفت: استانداران اردبیل و چینگ‌های در باره نوع همکاری دو استان تبادل نظر و از یکدیگر برای سفر به این استان‌ها دعوت کردند واین تعاملات دوستانه دو استان برای توسعه روابط دو کشور مفید است.


منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/3927812/%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DA%A9-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D9%88%D8%B2%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C

استاندار اردبیل گفت: امضای توافقنامه خواهرخواندگی این استان و استان چینگ‌های چین زمینه‌های همکاری مشترک اقتصادی و گردشگری را بین دو کشور فراهم می‌کند.

سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری چین در صنعت گردشگری اردبیل

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: توافقنامه خواهرخواندگی بین اردبیل و استان چینگهای چین امضا شد که با امضای آن، چین دو میلیارد دلار در زیرساخت های اقتصادی استان اردبیل و به خصوص در صنعت گردشگری سرمایه گذاری می کند.
حسن محمدی ادیب در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: جذب سرمایه گذار در حوزه گردشگری، احداث هتل ها، مجموعه های گردشگری و جابجایی و حمل گردشگر بین دو کشور از مفاد مهم این تفاهمنامه است.
ادیب افزود: با توجه به اینکه استان اردبیل یکی از استان های مطرح در حوزه گردشگری کشور است ظرفیت های ویژه ای برای جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: جاذبه های طبیعی همچون کوه سبلان، رودخانه های پرآب، چشمه های آب معدنی و جنگل های منحصر به فرد باعث شده طرف چینی خواستار سرمایه گذاری در این استان و استفاده از ظرفیتهای آن شود.
وی گفت: این تفاهمنامه علاوه بر حوزه گردشگری در حوزه های دیگری همچون صنایع ، انرژی های تجدید پذیر و کشاورزی با طرف چینی امضا شد. 

توسعه گردشگری ایران و چین با توافقنامه خواهرخواندگی