هوای اصفهان سالم ثبت شد / ۱۶ ایستگاه کیفی هوا در وضعیت زرد

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون مونوکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.


منبع: https://www.imna.ir/news/686016/%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%85-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D8%B4%D8%AF-%DB%B1%DB%B6-%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87-%DA%A9%DB%8C%D9%81%DB%8C-%D9%87%D9%88%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%B2%D8%B1%D8%AF

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۲ ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهر اصفهان، امروز شاخص کیفیت هوا با قرار گرفتن بر روی عدد ۷۴ در وضعیت سالم قرار دارد، آلاینده غالب هوای کلانشهر اصفهان، ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون (در شرایط قابل قبول)، خاطرنشان کرد: احتمال بروز علائم تنفسی در افراد حساس، احتمال تشدید بیماری‌های قلبی یا ریوی در بیماران قلبی و سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این رو افراد خیلی حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین را کاهش دهند.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: امروز سنجش هوا در ایستگاه‌های انقلاب با شاخص ۹۱، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۸۸، رهنان با شاخص ۸۴، ولدان با شاخص ۸۳، زینبیه با شاخص ۷۷، سپاهان‌شهر با شاخص ۷۲، کردآباد با شاخص ۷۰، فرشادی با شاخص ۶۸، پارک زمزم و فیض با شاخص ۶۵، میرزاطاهر با شاخص ۶۳ و خیابان کاوه با شاخص ۵۶ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، شهر اصفهان، شاهین‌شهر، قهجاورستان و مبارکه است که دستگاه سنجش کیفی هوا در قهجاورستان با شاخص ۶۲، مبارکه با شاخص ۹۹ در وضعیت هوای سالم (زرد) و شاهین‌شهر با شاخص ۳۵ در وضعیت (پاک) قرار دارد. سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های استانداری اصفهان، خواجو، جی، باغ غدیر و شهرهای کاشان، خمینی‌شهر، زرین‌شهر، نجف‌آباد، دولت‌آباد و سجزی فعال نیست.

وی با بیان اینکه کیفیت هوا بر اساس میانگین ۲۴ ساعته با شاخص ۱۳۹ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس به ثبت رسیده است، افزود: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه دانشگاه صنعتی فعال نیست.

دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های خرازی با شاخص ۹۶، احمدآباد با شاخص ۸۷، رودکی با شاخص ۸۱ و پروین با شاخص ۶۴ در وضعیت (زرد) قرار دارد.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست منطقه اصفهان، امروز شاخص اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۷۴ در وضعیت هوای سالم (زرد) ثبت شده است.