هوای اصفهان همچنان ناسالم است / مه‌آلودگی و ابرناکی مهمان آسمان

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _دوشنبه بیست‌ونهم آبان‌_ در ایستگاه‌ها، اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۱۰ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با بیان اینکه بیشترین بار آلایندگی در ایستگاه رهنان با شاخص ۱۶۴ در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، افزود: دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۶۰، ولدان با شاخص ۱۶۰، میرزاطاهر با شاخص ۱۵۸، پارک زمزم با شاخص ۱۵۵، کاوه با شاخص ۱۵۴ در وضعیت هوای ناسالم برای عموم (قرمز) است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

وی تصریح کرد: با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، زرین‌شهر و مبارکه است که زرین‌شهر با شاخص ۱۵۲ در وضعیت ناسالم (قرمز) و مبارکه با شاخص ۳۶ در وضعیت پاک (سبز) است و ایستگاه‌های استانداری اصفهان، رودکی، خواجو، باغ غدیر و شهرهای کاشان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، دولت‌آباد، سجزی، قهجاورستان و شاهین‌شهر فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، از امروز به تدریج شاهد نفوذ سامانه ناپایدار خواهیم بود، از این‌رو وضعیت جوی تا فردا ابرناکی، مه‌آلودگی، بارش باران در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف، وزش باد شدید و در بعضی نواحی مستعد شرقی، طوفان و گردوخاک پیش‌بینی می‌شود، با خروج سامانه بامداد روز چهارشنبه کاهش محسوس دمای هوا دور از انتظار نیست، آسمان اصفهان نیز قسمتی ابری به تدریج ابری، گاهی وزش باد شدید و رگبار باران خواهد بود.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۱۰ در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، ایستگاه‌های خرازی با شاخص ۱۰۸ در وضعیت ناسالم (نارنجی)، پروین با شاخص ۶۸ و احمدآباد با شاخص ۸۶ در وضعیت سالم (زرد) است.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های خیابان انقلاب با شاخص ۱۰۴ در وضعیت ناسالم (نارنجی)، فیض با شاخص ۹۳، زینبیه با شاخص ۸۵، فرشادی با شاخص ۷۱، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۶۸، کردآباد با شاخص ۶۵ و سپاهان‌شهر با شاخص ۶۰ در وضعیت سالم (زرد) قرار دارد.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.


منبع: https://www.imna.ir/news/705564/%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%85%DA%86%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%85%D9%87-%D8%A2%D9%84%D9%88%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%DA%A9%DB%8C-%D9%85%D9%87%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86