وامی برای نگرفتن – ایرنا

یکی دیگر از هنرمندان صنایع دستی حوزه سفالگری هم گفت: در تهران و کرمان آموزش های سفال و سرامیک را دیدم اما اکنون توان راه اندازی کارگاه را ندارم.

هنرمندان جنوب کرمان که به صورت مستقیم با این مشکل درگیر هستند و از آن زمان به دنبال دریافت این تسهیلات ناکام مانده اند برای گرفتن این تسهیلات به نوعی مستاصل شده اند و تاکید می کنند باید شیوه دریافت و پرداخت این تسهیلات در بحث کلان کشوری تغییر کند

سنجری یادآور شد: پدرم کارمند است و تنها می توانست برای آموزش من هزینه کند که آن را انجام داده است و راه اندازی یک کارگاه کوچک سفالگری نیاز به حداقل ۵۰۰ میلیون تومان هزینه دارد که از عهده خانواده ام خارج است.

بانک های جنوب کرمان سختگیرتر هستند

به گزارش خبرنگار ایرنا به نظر می رسد در دیگر نقاط کشور هم این شرایط دشوار و نامناسب برای گرفتن تسهیلات مانع شده باشد که جمعیت چشمگیری موفق به دریافت این تسهیلات شوند و تفاوت چندانی با استان کرمان ندارد اما حداقل هنرمندان جنوب کرمان که گلایه مند هستند و می گویند با توجه به شرایط کاری و زندگی آنان، اقتضائات خود را دارد.

بدون پشتوانه مالی یا با کمک این تسهیلات امکان راه اندازی کار یا توسعه کارهای صنایع دستی وجود ندارد و حدود ۲۷ هنرمند و صنعتگر صنایع دستی در جنوب کرمان تقاضای دریافت این تسهیلات را دارند.

کارشناس بنیاد برکت که مسئول پیگیری تسهیلات هنرمندان صنایع دستی در جنوب کرمان است هم به ایرنا گفت: باید طبق آیین نامه عمل کنیم و نمی توانیم بانک یا هر دستگاه دیگر را مجبور به انجام کاری کنیم.

وی تاکید کرد: اگر کارآفرین حوزه صنایع دستی بخواهد نیروی جدید بگیرد باید به تناسب تعهد ایجاد کند و حق بیمه تامین اجتماعی بپردازد که این هم بر هزینه ها می افزاید.

به گزارش ایرنا حال مقرر شده است که این هنرمندان مشکلات و درخواست های خود را در نامه ای به مسئولان کشوری طرف این قرارداد بنویسند شاید با تغییر برخی موارد بتوانند راهی برای دریافت این تسهیلات فراهم آورند.

هفت شهرستان جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، فاریاب، رودبارجنوب، منوجان و قلعه گنج در جنوب استان کرمان استقرار دارند که از مناطق پراستعداد در حوزه های مختلف صنایع دستی به شمار می روند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84914567/%D9%88%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%86%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86

مریم سنجری افزود: در جیرفت باوجود جایگاه بسیار تاریخی در این حوزه کسی کار سفال انجام نمی دهد و ۲ نفر دیگر هم که در این حوزه فعالیت می کردند از این شهر رفتند.

سنجری ادامه داد: تسهیلاتی که در نظر گرفته اند را حتی اگر بتوانیم با مشکلات ضمانت دریافت کنیم تنفس کوتاهی دارد و کارمزد همین را هم به کل تسهیلات اضافه می کنند که باید به جای دغدغه کار نگران وام باشیم.

وی ادامه داد: اکنون محصولات سفال با هزینه ای که به دلیل حمل و نقل اضافه می شود از سایر استان ها می آید این درحالی است که جیرفت خاک غنی برای سفال دارد و می توان محصول بهتری تولید کرد.

امیری اضافه کرد: اگر بانک ها جواز کسب را به عنوان ضمانت هنرمندان صنایع دستی قبول کنند راهگشا خواهد بود.

احسان باغگلی یکی از این هنرمندان است که به عنوان نماینده دیگر هنرمندان صنایع دستی جنوب کرمان پیگیر این تسهیلات است؛ او به خبرنگار ایرنا گفت: شرایط دریافت این تسهیلات بسیار سخت است از جمله برای هر ۱۰۰ میلیون تومان یک ضامن جداگانه نیاز است، زمان تنفس آن بسیار کم و کارمزد نیز ۱۲ درصد دارد.

وامی برای نگرفتن

جیرفت با سابقه تاریخی سفالگری بدون سفال است

این هنرمند سازنده تابلو ساعت طرح پته گفت: تسهیلات قرار است از ۵۰ میلیون تومان تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان باشد این درحالی است که اگر سقف این  تسهیلات را در نظر نگیرند نمی توان کاری در این حوزه راه اندازی کرد.

تغییر رویه پرداخت

هنرمندان جنوب کرمان در تولید محصول در عرصه های سفالگری و کوزه گری، قلم زنی و نقوش روی مس، تابلو مس و ظروف مسی، حصیربافی، جاجیم بافی، گلیم بافی و فرش سنتی که بیشتر آنها از طرح های سنتی باستانی استفاده می کنند فعال هستند.

هنرمندان در جنوب کرمان بسیار به این نامه امید دارند و می گویند حاضرند یک سال دیگر هم صبر کنند تا شاید با تغییر شرایط امکان استفاده از این تسهیلات برایشان فراهم آید.

هنرمندان جنوب کرمان که به صورت مستقیم با این مشکل درگیر هستند و از آن زمان به دنبال دریافت این تسهیلات ناکام مانده اند برای گرفتن این تسهیلات به نوعی مستاصل شده اند و تاکید می کنند باید شیوه دریافت و پرداخت این تسهیلات در بحث کلان کشوری تغییر کند.

پروانه تولید می تواند ضمانت باشد

بهمن ۱۳۹۹ وقتی که این تفاهم نامه امضا شد در متن آن دورنمای ایجاد سه هزار شغل در حوزه صنایع دستی دیده شد که امروز به نظر نمی رسد درصد کمی از آن هم محقق شده باشد.

وی ادامه داد: اقساط سنگین امکان سوددهی به کارآفرین آن هم در این بخش را نمی دهد؛ کارمزد تسهیلات باید چهار درصد باشد و قراداد بالای ۱۰ سال تنظیم شود تا با سبک‌ترین اقساط به کارآفرینی بیانجامد.

وامی برای نگرفتن

باغگلی اضافه کرد: رویه پرداخت تسهیلات به کارآفرینان باید تغییر کند و پروانه اخذ شده تولید آن اداره نیز باید به عنوان ضمانت بانکی مورد قبول قرار گیرد.

وی با اشاره به تاکیدات همگان  بر اشتغالزایی گفت: با راه اندازی کار می توانیم چند نفر دیگر را هم مشغول به کار کنیم اما اگر حمایت نشویم چگونه کارآفرینی کنیم.

وی ادامه داد: بانک های جنوب کرمان از مرکز هم سخت‌گیری بیشتری اعمال می کنند چون در دریافت وام های گذشته با مشکلاتی مواجه شده اند و این موضوع بانک های این منطقه را حساس کرده است.

حجت الاسلام امیری افزود: با ایجاد ارتباط با بانک ها و کمک به آنها تلاش می کنیم ارتباطی ایجاد شود و بتوانیم بانک را مجاب کنیم کمی در ضمانت ها تسهیل شود.