وزش باد شدید و رگبارهای بهاری در اصفهان / کاهش ۳ درجه‌ای دما در نصف جهان

وی با بیان اینکه اثرات مخاطرات سامانه مذکور طی روز سه‌شنبه چهاردهم فروردین در مناطق غرب و جنوب استان تأثیرگذار است، گفت: فعالیت این سامانه در وقت چهارشنبه در نیمه غربی، جنوبی و مرکزی اصفهان، بویین میاندشت، سمیرم، چادگان، خوانسار، فریدن (داران)، دهاقان، دهق، شهرضا، فریدون‌شهر، گلپایگان، لنجان (زرین‌شهر)، مبارکه، مورچه‌خورت، شاهین‌شهر و میمه، نجف‌آباد، نطنز، مورد انتظار است.

وی خاطرنشان کرد: خوروبیابانک با بیشینه دمای ۲۹ درجه و بویین میاندشت با کمینه دمای ۱- درجه به ترتیب گرم‌ترین و سردترین مناطق استان هستند.


منبع: https://www.imna.ir/news/740720/%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%A8%D8%A7%D8%AF-%D8%B4%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%88-%D8%B1%DA%AF%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%DB%B3-%D8%AF%D8%B1%D8%AC%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%85%D8%A7

وی ضمن هشدار درباره مخاطرات جوی احتمالی، احتیاط در سفرهای درون و برون استانی، تجهیزات لازم زمستانی و سوخت کافی هنگام سفر، نداشتن توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، لزوم پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط برف‌گیر، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، کنترل دمایی، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و گردنه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها تاکید کرده است.

معتمدی اظهار کرد: در پی فعالیت سامانه ناپایدار؛ احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، احتمال جاری شدن روان آب، مه، وزش باد به نسبت شدید، لغزندگی و کاهش دید به ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، نهال‌ها و محصولات کشاورزی در مناطق تحت تأثیر وجود دارد.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه دمای هوا به ویژه کمینه دمای صبح دوشنبه یک تا سه درجه در بیشتر نواحی کاهش خواهد داشت، افزود: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۲۴ درجه و کمینه آن بامداد فردا به هفت درجه می‌رسد.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان درباره هشدار سطح زرد با ورود سامانه ناپایداری‌های جوی از بعدازظهر روز دوشنبه تا پایان شب وقت چهارشنبه در استان، تصریح کرد: این سامانه با رگبار باران، رعدوبرق، احتمال وقوع صاعقه، در ارتفاعات و نواحی سردسیر رگبار برف، وزش باد شدید موقت در نقاط مستعد احتمال تگرگ، شدت ناپایداری‌های بهاری در مناطق کوهستانی و کوهپایه‌ها در روز چهارشنبه همراه است.

مینا معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، درباره پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان، اظهار کرد: بررسی خروجی مدل‌های هواشناسی بیانگر گذر امواج در لایه میانی استان است.

وی افزود: بر این اساس شرایط ناپایدار به صورت افزایش ابر، در ساعات بعدازظهر و اوایل شب وزش باد به نسبت شدید تا شدید و موقتی مورد انتظار است. شدت ناپایداری‌ها طی روز دوشنبه و در قسمت‌هایی از مناطق غربی و جنوبی احتمال بارش رگبار بهاری پیش‌بینی می‌شود.