وقوع بادهای شدید و رگبار بهاری در انتظار اصفهان است/دمای هوا افزایش می‌یابد

وی ضمن هشدار درباره مخاطرات جوی احتمالی، احتیاط در سفرهای درون و برون استانی، تجهیزات لازم زمستانی و سوخت کافی هنگام سفر، نداشتن توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، لزوم پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط برف‌گیر، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، کنترل دمایی، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و گردنه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها تاکید کرده است.

کارشناس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان اظهار کرد: در پی فعالیت سامانه ناپایدار؛ احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، احتمال جاری شدن روان آب، مه، وزش باد به نسبت شدید، لغزندگی و کاهش دید به ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، نهال‌ها و محصولات کشاورزی در مناطق تحت تأثیر وجود دارد.

وی درباره هشدار سطح زرد با ورود سامانه ناپایداری‌های جوی از بعدازظهر روز گذشته تا پایان شب وقت چهارشنبه در استان، تصریح کرد: این سامانه با رگبار باران، رعدوبرق، احتمال وقوع صاعقه، در ارتفاعات و نواحی سردسیر رگبار برف، وزش باد شدید موقت در نقاط مستعد احتمال تگرگ، شدت ناپایداری‌های بهاری در مناطق کوهستانی و کوهپایه‌ها در روز چهارشنبه همراه است.

آقایی با بیان اینکه کمینه دمای هوا طی ۲۴ ساعت آینده در بیشتر مناطق یک تا دو درجه افزایش خواهد داشت، افزود: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۲۳ درجه و کمینه آن بامداد فردا به هشت درجه می‌رسد.

آسیه آقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، درباره پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان، اظهار کرد: بررسی نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی بیانگر جوی به نسبت پایدار طی امروز بر استان و گذر موج، فردا و مجدد پایداری جو تا پایان هفته است.

آقایی با بیان اینکه اثرات مخاطرات سامانه مذکور امروز در مناطق غرب و جنوب استان تأثیرگذار است، گفت: فعالیت این سامانه در وقت چهارشنبه در نیمه غربی، جنوبی و مرکزی اصفهان، بویین میاندشت، سمیرم، چادگان، خوانسار، فریدن (داران)، دهاقان، دهق، شهرضا، فریدون‌شهر، گلپایگان، لنجان (زرین‌شهر)، مبارکه، مورچه‌خورت، شاهین‌شهر و میمه، نجف‌آباد، نطنز، مورد انتظار است.

وی افزود: بر این اساس وضعیت جوی امروز در بیشتر مناطق صاف تا قسمتی ابری، گاهی وزش باد نسبت شدید تا شدید به ویژه در نیمه شرقی و غربی از بعدازظهر گاهی افزایش ابر پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: از فردا در بیشتر مناطق استان افزایش ابر و وزش باد به نسبت شدید و در نیمه جنوبی و برخی نواحی غرب گاهی باد شدید و رگبار بهاری و احتمال رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مهاباد با بیشینه دمای ۲۴ درجه و بویین میاندشت با کمینه دمای ۱- درجه به ترتیب گرم‌ترین و سردترین مناطق استان هستند.


منبع: https://www.imna.ir/news/741157/%D9%88%D9%82%D9%88%D8%B9-%D8%A8%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%88-%D8%B1%DA%AF%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%88%D8%A7