پایان سال ۱۴۰۳ تمامی موقوفات سنددار می‌شوند

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: حفظ العین گزاره اصلی سازمان اوقاف است بر اساس آن افزایش منافع صورت می‌پذیرد و بر اساس این دو گزاره، اجرای نیت صحیح انجام می‌شود. درصد زیادی از این اقدامات با تعامل دو دستگاه اوقاف و ثبت اسناد و املاک انجام شده که شرح اقدامات به سمع و نظر مسئولان خواهد رسید.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی در اولین گردهمایی سراسری و دوره آموزشی اعضای شورا‌ها و ستاد‌های هماهنگی امور خیریه سراسر کشور که در مجتمع آموزشی فرهنگی امامت مشهد مقدس برگزار شد، اظهار کرد: امروز ما باید به رهبرمان افتخار کنیم که امنیت را به ما و خانواده‌هایمان هدیه داده است. امروز دشمن امکان حمله به سرزمین ما را ندارد و گرنه همان بلایی که بر سر غزه آورده بر سر ما هم می‌آورد، اما امروز دشمن نگران است نکند ما غزه را حمایت کنیم.

وی افزود: براساس سخن یکی از سران رژیم اسرائیل، دو ایده برای حضور اسرائیلی‌ها در فلسطین مطرح شد، ایده اول این بود که برادرانه زندگی کنند و ایده دوم اینکه بکشند و قدرتمند شوند که ایده دوم دنبال شد. همه دنیا می‌دانند این‌ها اشغالگر هستند. ما در اینجا خدمت امام رضا (ع) عرض می‌کنیم که دست شما قدرتمند است به داد مردم مظلوم برسید. انشالله این مسیر پیش برود. «بِکُم یُنَزِّلُ الغیثَ وَ بِکُم یُمسکُ السَّماءَ أن تَقَعَ عَلی الأرض إلّا باذنِهِ وَ بکُم یُنَفِّسُ الهَمَّ وَ یَکشِفُ الضُّرَّ»؛ (به سبب شماست که (خداوند) باران را فرو می‌فرستد و به سبب شما آسمان را از این‌که بی‌رخصت او بر اهلش فرو ریزد باز می‌دارد. به وسیله شماست که اندوه را می‌زداید و پریشانی‌ها را زایل می‌گرداند.)

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: ما به عنوان سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام می‌کنیم که خود را حافظ شأن موقوفات و نیات واقفان و وقفیاتی که انجام شده می‌دانیم و از حقوق آن‌ها دفاع می‌کنیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه تا پایان سال ۱۴۰۳ تمامی موقوفات سنددار می‌شوند، گفت: مهمترین بخش و تابلوی کار ما در سازمان اوقاف، حفظ و نگهداری و افزایش منافع و اجرای نیات است، بنابراین خود را حافظ شأن موقوفات و نیات واقفان و وقفیاتی که انجام شده می‌دانیم و از حقوق آن‌ها دفاع می‌کنیم.

خاموشی ضمن تشکر از سازمان ثبت اسناد و املاک عنوان کرد: تعامل فی مابین باید معنا شود؛ یعنی ید واحده شویم و مشکلات را حل کنیم باید کاداستر را در املاک موقوفه حاکم کنیم و املاک دارای مدرک و سند مالکیت شوند.

وی با تاکید بر اینکه ما زمانمان گسترده نیست باید همت کنیم کار‌ها در زمان درست انجام شود، اظهار کرد: وقتی سند‌ها درست شود، میدان جبلان افرادی که مقرضانه می‌خواهند به موقوفات تعرض کنند از بین می‌رود. این اقدام از اولویت برخوردار است، زیرا حفظ العین اولویت دارد و مهمترین اقدام در این زمینه سنددار کردن موقوفات است. انشاالله پایان سال ۱۴۰۳ شاهد سنددار شدن تمامی رقبات خواهیم بود.

وی افزود: سازمان اوقاف از نگاه درآمدی یک آماری دارد، از نگاه افزایش منافع و کمک به اقتصاد وقف یک آمار دیگری دارد و در خدمات دهی و اجرای نیت آمار دیگری ارائه می‌کند. به عنوان مثال برای اجرای نیت در سال گذشته بیش از دو هزار میلیارد تومان اجرای نیت داشته ایم در حالی که چهار سال قبل ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است. به میزانی که افزایش درآمد داشته باشیم می‌توانیم اجرای نیت قوی‌تر از لحاظ حجمی و کیفی‌تر از لحاظ روشی داشته باشیم. این افزایش‌ها از تبدیل اجارات زراعی به مشارکت و اجاره ندادن عرصه و … بدست آمده قطعاً در طول زمان باید آب‌های موقوفه با نظم و نسق بهتری اداره شود. این مسیر را داریم طی می‌کنیم و امکانات رقبات را به فعلیت می‌رسانیم.


منبع: https://snn.ir/fa/news/1109487/%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%DB%B1%DB%B4%DB%B0%DB%B3-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%85%D9%88%D9%82%D9%88%D9%81%D8%A7%D8%AA-%D8%B3%D9%86%D8%AF%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF

خاموشی با بیان اینکه مهمترین بخش و تابلوی کار ما در سازمان اوقاف، حفظ و نگهداری و افزایش منافع و اجرای نیات است، افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد موقوفات قریب دو نیم برابر افزایش یافته است، البته موقوفات از نظر مساحت و حجم بیشتر بوده که در زمان حاضر شاید چنین مالکیتی وجود نداشته نباشد، اما مردم و خیرین بر اساس دارایی خود در طبق اخلاص وقف می‌کنند. آنچه مسلم است اینکه مردم آمار کارکرد ما را مشاهده کنند موجب جذب آن‌ها و اعتمادسازی می‌شود.