پیاده روی اربعین حرکت به سمت امام است

عابدینی در ادامه اظهار داشت: امام خمینی جایی در مورد آقای کارتر می‌‎فرمود: اگر زمین را هم بگیرد همه کرات دیگر در عالم را هم می‌‎خواهد و باز به این هم قانع نیست. علت این آن است که سرشت انسان بی‌‎نهایت طلب است که اگر در سراشیبی سقوط افتاد بی‌‎نهایت آن را می‌‎خواهد و اگر در کمال افتاد بی‌‎نهایت آن را می‌‎خواهد.

عابدینی گفت: انسان در هبوطش حدی ندارد لذا شیطان راضی نیست انسان را محدود به ورطه سقوط بکشد بلکه می‌‎خواهد او را تا بی‎‌‎نهایت به سقوط بکشاند تا خروجی آن عناد و دمشنی با خدا باشد. آنجایی که انسان به اوج سقوط می‌‎رسد آدمی لجاجت و عناد با حق پیدا می‌‎کند.

عابدینی با اشاره به اهمیت حرکت کاروانی انسان‌‎ها و پشت یک پرچم حرکت کردن اظهار داشت: پرچم ولایت و امامت، همه را بهم مرتبط می‌‎کند. در حرکت کاروانی به سمت امام با او و همراهش حرکت کردن اهمیت دارد و امام نوک پیکان این حرکت بزرگ است که همه با او حرکت می‌‎کنند.


منبع: https://snn.ir/fa/news/1032052/%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D9%86-%D8%AD%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D9%85%D8%AA-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

انسان گاهی در حدی است که با اینکه سیر می‌‎شود، گاهی با اینکه سیر هستند می‌‎خواهند مالک همه چیز در دنیا بشوند و حتی به نسل‌‎های بعد خود هم بکشند.

وی با بیان اینکه در نگرش حب ذات انسانی که خود را مرتبط با اشیا می‌بیند و ذاتش توسعه می‌‎یابد که این ویژگی اصحاب یمین است، اما انسانی که خودش را با مطلق خودش می‌‎بیند. مطلق انسان امام است. مرحومه علامه طباطبایی می‌‎گوید: اگر همه سلب‌ها را ندیدی کمال مطلق امام می‌‎شود. اگر مطلق کمال امام شد هر انسانی مرتبه‎‌‎ای از کمال است. ما به سمت امام در کمالات بالاتر در حرکت هستیم.

وی در مورد بحث هبوط انسان گفت: این موضوع دو وجه دارد در یکی در مالکیت که می‌‎تواند بشر را منحط کند و صورت دیگر آن هبوط در عبودیت است، در هبوط مالکیت نه تنها انسان می‌‎خواهد همه دنیا برای او باشد پا را فرا‌تر گذاشته می‌‎خواهد همه انسان‌‎ها عبد او باشند.

اما از سوی دیگر در مراتب کمال حب ذات مرتبه به مرتبه به تکامل می‌‎رسد و حب ذاتش نسبت به همه انسان‌‎ها و هستی شکل می‌گیرد و به جایی می‌‎رسد که همه چیز را با ادب و احترام الهی برخورد می‌کند. امام حسین در دعای عرفه می‌‎فرماید: کیفَ لَا أَسْتَعِزُّ… چگونه احساس عزت نکنم وقتی به تو منسوب هستم؟ نه فقط انسان مخلوق خداست بلکه همه چیز مخلوق خداست نگاه انسان به خدا هم باید همین باشد و ضرب در بی‌‎نهایت که اگر انسان خدا را دید به بی‌‎نهایت کمال می‌‎رسد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا عابدینی با تاکید براینکه تحقق پیاده روی اربعین در واقع حرکت به سمت امام است، که هم در ظاهر و هم در باطن به سوی امام گام به گام نزدیک می‌شوند، افزود: قدم ظاهری جلوه بیرونی دارد، ولی در باطن تقید‌های مادی و حدود می‌‎ریزند. در حقیقت این گام برداشتن‌‎ها بدی‌‎ها و سیئات می‌‎ریزند و زیبایی‌‎ها جلوه می‌‎کنند.

وی افزود: قدم برداشتن در جهت شأن امام دستاوردش این است که عمل ما عمل امام می‌‎شود. مومنان وقتی به سمت امام حرکت می‌‎کنند که بدن امام می‌‎شوند. وقتی این شد یعنی مطیع محض امام می‌‎شویم، این مطیع محض شدن بد نیست این اوج عقلانیت است که حرکت به سمت وحدانیت است.

 به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجو؛ در این قسمت از «طریق‌‎القدس» که ویژه برنامه اربعینی تلویزیون اینترنتی خبرگزاری دانشجو در عمود 1195 است، حجت الاسلام والمسلمین عابدینی با بیان اینکه حب ذات حقیقتی است که از خداوند در انسان نهاده افزود:، اما شیطان می‌‎خواهد آن را به سمت ذاتی موهوم، وهمی و آیینه ذات باشد نه حقیقت آن و انسان را از حقیقت ذاتش دور کند و در این مسیر هم موفقیت‌‎هایی داتشه‌‎است.