چراغ تئاتر هرگز خاموش نمی‌شود

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: به تازگی از سفری تئاتری بازگشته‌ام و وقتی تئاتر کشور را با آثار دیگر کشور‌ها قیاس می‌کنم، فاصله عجیبی بین این دو مشهود می‌شود. اما ما همین پدیده‌ای که در فاصله با تئاتر روز دنیاست، با پوست، گوشت و استخوان خویش زنده نگه داشته‌ایم. اکنون تنها به امید ارتقاء محاسن و رفع معایب این حوزه تاثیرگذار فرهنگی، تنها می‌توانم آرزو کنم شرایط مناسب فراهم شود.

کارگردان نمایش «مکبث زار» بیان کرد: ما نخستین اجرای این نمایش را با عزیزانی که دوستشان می‌داریم آغاز خواهیم کرد. در قلب ما نوری‌ است که از هنر نمایش تجلی یافته و هیچ کس نمی‌تواند آن را خاموش کند.

ابراهیم پشتکوهی نویسنده و کارگردان نمایش «مکبث زار» پیش از آغاز این اجرای ویژه با قدردانی از تمامی هنرمندان حاضر در تالار اصلی تئاتر شهر، گفت: امشب برای من و گروه اجرایی نمایش، شما هنرمندان گرامی و حتی برای این تالار که سرشار از انرژی و تاریخ و تبار کشور ماست قطعا شب بسیار مهمی است. چرا که چراغ آن بعد از مدت‌ها خاموشی، به واسطه اجرای این نمایش و حضور شما بزرگواران دوباره برافروخته شده است.

ابراهیم پشت‌کوهی نویسنده و کارگردان نمایش «مکبث‌زار»، با بیان شعری از احمد شاملو، اجرای اول نمایش را به همه درگذشتگان وآنانی که اکنون درمیان ما نیستند، تقدیم کرد.

این بازیگر پیشکسوت در پایان با امیدواری برای بهبود شرایط تئاتر کشور، تاکید کرد: اطمینان دارم که امشب نیز همچون گذشته نمایش خلاقانه و منحصربه‌فردی از «ابراهیم پشت‌کوهی» خواهیم دید و در پایان به امید روز‌های خوب برای تئاتر کشور با هم به تماشا می‌نشینیم.

وی گفت: امشب پس از مدت‌ها با نمایش «مکبث‌زارِ» ابراهیم پشت‌کوهی، دیگر بار گردِ هم آمدیم. به واقع این جمع و گردهمایی عزیز در شرایط دیگری اتفاق نمی‌افتد و تنها تئاتر است که بهانه مبارکِ این گردهمایی است.

سید محمد جواد طاهری رئیس مجموعه تئاتر شهر نیز قبل از آغاز اجرای ویژه نمایش «مکبث زار» با حضور در سالن انتظار تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر با تعدادی ازهنرمندان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، نمایش «مکبث زار» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم پشتکوهی شامگاه جمعه بیست و پنجم فروردین ماه در قالب یک اجرای ویژه میزبان تعدادی از هنرمندان شناخته شده تئاتر، سینما و تلویزیون در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر بود.

انتهای پیام/


منبع: https://ana.press/fa/news/841863/%DA%86%D8%B1%D8%A7%D8%BA-%D8%AA%D8%A6%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%D9%87%D8%B1%DA%AF%D8%B2-%D8%AE%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B4-%D9%86%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D8%AF

در اجرای ویژه هنرمندان «مکبث زار» چه گذشت

اجرای ویژه افتتاحیه نمایش «مکبث زار» به کارگردانی ابراهیم پشتکوهی شب گذشته در تئاتر شهر برگزار شد.

نمایش «مکبث زار» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم پشتکوهی و بازی شهروز دل افکار، گاتا عابدی، محمد هادی عطایی، یاشار نادری، سعید برجعلی، فهیمه موسوی نیارکی، رضا جهانگیری، رضا سلیمی، سحر عبدالملکی، امیر رضایی ساعت ۱۹:۳۰ با مدت زمان ۹۰ دقیقه و قیمت بلیت ۱۵۰ هزار تومان از روز بیست و هفتم فروردین ماه در تالار اصلی تئاتر شهر پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد.

همت با اشاره به ویژگی‌های هنری ابراهیم پشتکوهی در عرصه کارگردانی اظهار کرد: ابراهیم پشت‌کوهی از همان ابتدا و زمانی که در استان هرمزگان و بندر عباس کار را آغاز کرد، نویدبخشِ ظهور یک جوان خلاق بود و خوشبختانه هر چه پیش رفت بر این خلاقیت افزوده شد. من آرزو می‌کنم ابراهیم و ابراهیم‌های تئاتر ما به آنچه استحقاقش را دارند، دست یابند.

این بازیگر شناخته شده تئاتر، سینما و تلویزیون با اشاره به سابقه همکاری خود را ابراهیم پشتکوهی توضیح داد: به همراه ابراهیم پشت‌کوهی درست در اوج گردن‌کشی پاندمی کرونا حاصل مدت‌ها تمرین را در قالب نمایش «اتللو» به صحنه آوردیم. متاسفانه کرونا اجازه نداد تا از آن اثر تمام و کمال لذت ببریم و سرانجام پس از ۱۰ شب اجرا ناچار به تعطیلی شدیم؛ چرا که این ویروس، چاره‌ای جز پایین آمدن از صحنه برایمان باقی نگذاشت.

وی ادامه داد: تاریخ تئاتر و جریان سیال آن مانند مسابقه دو میدانی است. اکنون این جریان از بزرگان و پیشینیان تئاتر که برخی از آن‌ها در جمع ما حضور دارند به نسل ما رسیده، این جریانی است، که از قبل ما ادامه داشته و بعد از ما هم ادامه خواهد داشت و این استارت یک شروع دوباره است. من معتقدم فرهنگ و هنر و به قطع یقین تئاتر هرگز تعطیل نمی‌شوند.

جمشید جهانزاده، ایرج راد، فرزانه نشاط خواه، حسین پرستار، محسن حسینی، ناصرآقایی، رضا فیاضی، افسراسدی، رامین ناصر نصیر، اتابک نادری، رحمت امینی، ناهید مسلمی، حسین پورکریمی، علی یداللهی، زهراسعیدی، نسرین نکیسا، محمد مهدی خاتمی، ناصرآویژه، شهرام مسعودی، محمد نادری، شیوا مکی نیان، رضا آشفته، داود حیدری، نوید جهانزاده و … از جمله هنرمندانی بودند که در اجرای ویژه هنرمندان نمایش «مکبث زار» حضور داشتند.

اصغرهمت بازیگر شناخته شده تئاتر، سینما و تلویزیون هم که طی سال‌های گذشته با ابراهیم پشتکوهی همکاری داشته، از تلاش گروه اجرایی نمایش «مکبث زار» برای به صحنه بردن این اثر تشکر کرد.