چه بر سر خبرنگار بازداشت شده در عربستان می‌آید؟

در ماه فوریه هم یک روحانی شیعه پاکستانی «سید نذیر عباس تقوی» هنگام انجام حج عمره ربوده شد. مشخص نیست چه عاملی باعث بازداشت وی شده است، اما تصویری از عباس تقوی که بنری با نام علی بن ابی طالب (ع) در کنار کعبه در دست دارد در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد.

‌سایت پرس تی وی از طریق شبکه‌های اجتماعی با برخی از دوستان و آشنایان او در مصر تماس گرفت و آن‌ها تأیید کردند که خانم العسال برای حج عمره در عربستان بوده و قصد بازگشت به مصر را دارد.

خاشقچی دوم؟

انتهای پیام/


منبع: https://ana.press/fa/news/840974/%DA%86%D9%87-%D8%A8%D8%B1-%D8%B3%D8%B1-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%86%DA%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B9%D8%B1%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%A2%DB%8C%D8%AF

«سیدظفر مهدی» در نوشتار خود تصریح کرده است که چند ساعت بعد، این تبعه مصری که برای حج عمره در عربستان بود، توسط نیرو‌های امنیتی سعودی دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شد. بین توئیت ویدئویی و دستگیری او، العسال چند توئیت دیگر نیز ارسال کرد و جنگ فاجعه بار عربستان سعودی علیه یمن و اشغال فلسطین توسط رژیم آپارتاید اسرائیل را محکوم کرده بود. در یکی از توئیت‌های او با لحنی کنایه‌آمیز آمده است: «بله، امارات و عربستان سعودی با یمن نجنگیدند و اسرائیل فلسطین را اشغال نکرد. مطمئناً مشکل از ماست که ما خیال‌پردازی‌ها را می‌بینیم.»

پرس تی وی به موارد مشابه حجاج دستگیر شده توسط سازمان امنیت سعودی نیز اشاره و نمونه‌هایی را برشمرده است؛ سال قبل زائر ایرانی به اسم «خلیل دردمند» پس از سه ماه اسارت در عربستان آزاد شد وی به دلیل انتشار تصویری از سردار قاسم سلیمانی فرمانده ارشد ایران در کنار کعبه بازداشت شده بود.

سید ظفر مهدی نوشتار خود را با سوالی بسیار غم انگیز و دلخراش به پایان برده و تاکید کرده است؛ «محل اختفای العسال همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. خانواده و دوستانش بی اطلاع هستند و از ستونی به ستون دیگر می‌دوند تا مطمئن شوند که او جمال خاشقجی دیگری نخواهد شد.»

پرس تی وی به سرنخی از بازداشت شدن وی توسط ماموران امنیتی سعودی مرتبط می‌شود هم اشاره کرده است؛ «خانم العسال، در توییتی نوشته بود؛ آیا کسی از آل سعود بود که کعبه را ساخت یا حتی در تخریب بت‌های اطراف آن یا حتی آزادسازی آن مشارکت داشته است؟ یکی از کاربران ناشناس توییتر در پاسخ به توئیت‌های مستقیم او، آشکارا این فعال رسانه‌ای را تهدید کرد که وی را به مقامات امنیتی عربستان گزارش می‌دهد.»

نویسنده پرس تی وی در معرفی خانم خبرنگار مفقود شده خاطرنشان کرد که «خانم العسال در بیوگرافی توئیترش آمده است که “از بشریت دفاع می‌کند” و از حضرت زینب کبری (س) به عنوان الگوی خود پیروی می‌کند. مکان او حتی برای دوستانش ناشناخته است.»

۲ ماه بدون خبر از خانم روزنامه نگار

سید ظفر مهدی، بیان داشته است که «خانم العسال به عنوان یک کنشگر اجتماعی و رسانه‌ای در آخرین توئیت خود مورخ ۱۱ فوریه قبل از مفقود شدن، ویدئویی از دروازه مسجد الحرام منتشر کرده و توضیح داده است که «یکی از دروازه‌های اصلی در مهم‌ترین مسجد جهان که کعبه را در قلب مکه احاطه کرده است، به نام ملک فهد بن عبدالعزیز از شاهان سعودی نامگذاری شده است. روزنامه‌نگار شجاع اهل قاهره، کنجکاوانه این پرسش را مطرح کرد که چرا در‌های مقدس‌ترین مکان اسلام به نام پادشاهان سعودی نامگذاری شده است.»

به گزارش خبرنگار حوزه رسانه خبرگزاری آنا، وب‌سایت پرس تی وی در یک نوشتار به قلم «سید ظفر مهدی» به بازداشت یک روزنامه نگار مصری خانم به اسم «رانیا العسال» در عربستان پرداخت. وی که منتقد جنگ یمن بود برای حج عمره در مکه حضور داشت و از زمان ورود به این شهر نزدیک دو ماه است که خبری از وی در دست نیست.

خانم العسال زنان یمنی را به دلیل (عزم و اراده) و پیروی از (شیوه زندگی قرآنی) ستایش کرده و نوشته بود که زنان در عربستان سعودی (در محاصره اندیشه‌های دنیوی غربی) هستند.

در این یادداشت به جرم دیگر خانم رانیا العسال، هم اشاره شده است؛ «این روزنامه نگار مصری در یکی از مقالات خود که در آوریل ۲۰۱۹ در وب سایت رسمی جنبش مقاومت انصارالله یمن منتشر شد، وضعیت زنان یمن و عربستان را با هم مقایسه کرده بود.»

او همچنین در پست‌های اخیر خود در شبکه‌های اجتماعی، «رسانه‌های جریان اصلی غرب» را به دلیل چشم بستن بر تجاوز سعودی در یمن، و چرخه بی پایان تروریسم اسرائیل در جنین به باد انتقاد گرفت.

نویسنده پرس تی وی نوشته است که «رانیا العسال، در ۲۲ ژانویه در توئیتی اعلام کرد: اکنون خود را وقف آرمان فلسطین و یمن و ظلم به شیعیان در جهان می‌کنم. صفحات شخصی وی در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که او چقدر نسبت به جنگ ویرانگر عربستان سعودی علیه یمن واکنش نشان داده است یعنی جنگی که تاکنون موجب مرگ ده‌ها هزار نفر و آواره شدن میلیون‌ها نفر شده را محکوم می‌کرد.»

«سیدظفر مهدی» در این یادداشت به ابعاد مختلف بازداشت این خانم خبرنگار شیعه دقت داشته و به عنوان یک تحلیلگر سیاسی مسائل انسانی مهمی را در خصوص عربستان بیان کرده است. وی اظهار داشته که یکی از فعالان حقوق بشر در استان الاحساء در شرق عربستان به اسم «سیدعلی هاشمی» که از نزدیک این پرونده، را دنبال می‌کند، به پرس تی وی گفت که با دوستان خانم العسال، در مصر و لبنان تماس گرفت و به او گفتند که از بعدازظهر ۱۱ فوریه از این خانم خبرنگار خبری ندارند. او گفت که فید توییتری او به وضوح نشان می‌دهد که او توسط نیرو‌های امنیتی سعودی دستگیر شده است.

این رسانه انگلیسی زبان خاطرنشان کرده «رانیا العسال یک مورد مجزا نیست. در سال‌های اخیر تعدادی از اتباع خارجی در عربستان سعودی به بهانه‌های سخیف بازداشت شدند که بسیاری از آن‌ها در حال انجام مناسک حج یا عمره هستند.»

پرس تی وی درباره ویژگی بارز انسانی این کنشگر حقوق بشر ادامه داده که؛ «دوستان و همکاران رانیا العسال، گفتند روزنامه‌نگار دستگیر شده همیشه با صدای بلند و بدون ترس از آرمان (مظلومان و ضعیفان) از یمن گرفته تا فلسطین، سوریه و افغانستان دفاع کرده است.»

محمد نعمانی، عضو شورای مشورتی کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (ICSFT) روز پنجشنبه در نشست سازمان ملل در ژنو، اشغال یمن را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری العسال شد. ام کلثوم بعلوی، نماینده یمن در سازمان ملل متحد نیز خواستار آزادی وی شد و از جامعه جهانی خواست تا به نقض گسترده حقوق در پادشاهی عربی توجه داشته باشد.

پرس تی وی واکنش‌ها به بازداشت خبرنگار زن را هم بررسی کرده است؛ خبر تکان دهنده ناپدیدشدن رانیا العسال در عربستان موجب شده است که صدای آزادگان و احرار از مصر به یمن، عراق و ایران برسد و همه برای آزادی فوری و بدون قید و شرط او، مطالبه گری کنند. شیخ هشام بن عبدالعزیز، فعال سیاسی یمنی، در توئیتی از دستگیری العسال انتقاد کرد و گفت که مکه «دیگر برای مسلمانان برای انجام حج یا عمره امن نیست»

یکی از همکارانش که از ترس انتقام خواست نامش فاش نشود، گفت: «او با هیجان برای انجام عمره عازم عربستان شد، اما این خبر شوک بزرگی به همراه داشت. ما با مقامات مصر تماس گرفتیم تا موضوع را با مقامات ریاض در میان بگذاریم، اما تاکنون چیزی رخ نداده است.»

اما فقط انتقاد رسانه‌ای به جنگ یمن دلیل بازداشت این فعال حقوق بشر، نبوده است بلکه وی سوال مهم دیگری نیز در صفحات شخصی خود در رسانه‌های اجتماعی مطرح کرده است. پرس تی وی به این نکته پرداخته است.

دستگیری خبرنگار مصری اثبات کرد که حمایت از یمن چه جرم بزرگی در عربستان و دولت‌های غربگراست؛ او یک روز قبل از دستگیری در توئیتی نوشت که حضور یمنی‌ها بود که اسلام را در عربستان حفظ کرده است، در غیر این صورت به جای اذان، موسیقی جاز می‌شنیدیم. ارزش‌ها در کشوری که مقدس‌ترین حرم‌های اسلام را در خود جای داده است.