کاشت نهال گیاهان مقاوم به کم‌آبی علاج مقابله با تغییرات زیست محیطی اصفهان

وی با بیان اینکه نقش مهم و حیاتی درختان در حفظ خاک، تولید اکسیژن، تلطیف هوا، پالایش گازهای سمی، تأمین غذا و پروتئین، پناهگاه حیات وحش، تولید علوفه بر کسی پوشیده نیست، گفت: بادام کوهی (اسکوپاریا) از گونه‌های گیاهی است که در مقابل سرما و کم آبی مقاومت بالایی دارد، از این‌رو کاشت نهال بادام کوهی در زمین‌های شمال و جنوب استان، به دلیل شرایط آب و هوایی در کمترین میزان بارندگی از مناسب‌ترین بازدهی و رشد برخوردار است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان بیان کرد: تمام کشورهای دنیا متعهد شدند که تا سال ۲۰۵۰ میزان تولید کربن خودشان را کاهش دهند، از این‌رو ایران عضو کنوانسیون بین‌المللی تغییر اقلیم، کنوانسیون تنوع زیستی و معاهدات بین‌المللی ترسیب کربن و کنوانسیون مقابله با بیابان‌زایی است و تمام این الزامات و تعهدات بین‌المللی، کشورهای عضو را متعهد کرده که میزان کربن تولیدی کشورهای خود را با کاشت نهال در دنیا کاهش دهند.

وی تصریح کرد: براساس ماده ۲۳ قانون هوای پاک دولت مکلف است با رعایت اصل هفتاد و هفت (۷۷) قانون اساسی به منظور ایجاد همکاری منطقه‌ای و بین المللی جهت جلوگیری از ایجاد رخداد گرد و غبار و نیز کاهش خسارات و پیامدهای مخرب آن در سطح کشور و منطقه با هماهنگی و همکاری نهادهای بین‌المللی ذی ربط و مشارکت کشورهای مؤثر و متأثر منطقه، اقدامات لازم را به عمل آورد.

وی خاطر نشان کرد: هرگونه منبعی مانند وسایل نقلیه موتوری و غیرموتوری که در اثر حرکت، آلودگی هوا ایجاد کنند منابع متحرک هستند و منابع ثابت نیز شامل هرگونه منبعی از قبیل صنایع، عملیات معدنی، بخش‌های خدماتی، تجاری، اداری و خانگی می‌شود که در محل ثابت باشند و آلاینده انتشار دهند.


منبع: https://www.imna.ir/news/741152/%DA%A9%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%84-%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D9%85-%D8%A2%D8%A8%DB%8C-%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%AC-%D9%85%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان درباره حفاظت از محیط‌زیست برابر با اصل ۵۰ قانون اساسی، افزود: در جمهوری‏ اسلامی، حفاظت‏ محیط زیست‏ که‏ نسل‏ امروز و نسل‌های‏ بعد باید در آن حیات‏ اجتماعی‏ رو به رشدی‌ داشته‏ باشند، وظیفه‏ عمومی‏ تلقی‏ می‌شود، از این‌رو فعالیت‌های‏ اقتصادی‏ و غیر آن که‏ با آلودگی‏ محیط زیست‏ یا تخریب‏ غیرقابل‏ جبران‏ آن ملازمه‏ پیدا کند، ممنوع‏ است.

شیشه‌فروش گفت: شرایطی که به صورت طبیعی یا انسان ساخت، به مدتی کیفیت هوا را به گونه‌ای تغییر دهد که برای سلامتی انسان و موجودات زنده و فرایندهای اکولوژیک زیان‌آور باشد را آلودگی هوا می‌نامند، منابع آلاینده هوا نیز دو دسته منابع طبیعی؛ شامل طوفان‌های گرد و غبار، شن و آتش‌سوزی جنگل‌ها و همچنین منابع انسان ساز شامل منابع ثابت و متحرک می‌شوند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اظهار کرد: در این طرح گونه‌های تاغ، قره داغ و سایر گونه‌های مقاوم به خشکی و شرایط بیابانی در مناطق شرقی اصفهان با هدف جلوگیری از فرسایش خاک، آلودگی هوا و انتشار ریزگردها کاشته شده است. تاغ گیاهی است که مقاومت زیاد در برابر خشکی و گرما دارد و با سیستم ریشه‌ای گسترده، برای جلوگیری از افزایش وسعت کویر از آن استفاده می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: مطابق ماده ۲۴ این قانون؛ وزارت جهاد کشاورزی (سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری) مکلف است علاوه بر اجرای طرح‌های بیابان زدایی مقرر، جهت مهار کانون‌های مستعد بیابان زایی و تولید گردوغبار در داخل کشور رأساً یا با مشارکت مردم، دستگاه‌های اجرایی محلی و سازمان‌های بین‌المللی با رعایت اصل هفتاد و هفت (۷۷) قانون اساسی و سازمان‌های مردم نهاد داخلی، سالانه حداقل معادل ۳۰۰ هزار هکتار نسبت به اجرای اقدامات مقابله با پدیده گردوغبار با اولویت عملیات بیابانزدایی در مناطق بحرانی و کانون‌ها و زیست بوم‌های حساس اقدام کند. دولت مکلف است اعتبارات مورد نیاز برای اجرای عملیات موضوع این ماده را هرساله در بودجه‌های سالانه منظور کند.

شیشه فروش درباره مطالعات و شناسایی مناطق بومی و سازگاری نهال‌ها در نواحی استان اصفهان با ایجاد گودی‌های کاشت بذر و نهال، افزود: درصدد هستیم که این نهال‌ها را با کم‌ترین بهره آبی، بازدهی مناسب و مطابق با خاک و هوای نقاط مختلف استان تولید کنیم، از این‌رو در هر هکتار ۱۵۰ اصله نهال در مناطق بیابانی کاشت می‌شود در هر هکتار ۳۰۰ اصله نهال در مناطق غیربیابانی کشت خواهد شد.

شیشه‌فروش گفت: براساس ماده ۲۵ قانون هوای پاک، سازمان مکلف است با همکاری وزارت نیرو نیاز آبی زیست محیطی رودخانه‌ها، تالاب‌ها، خورها، دریاچه‌ها و زیست بوم‌ها را تعیین و وزارت نیرو متناسب با شرایط ترسالی، عادی و خشکسالی سالانه نسبت به تخصیص حقآبه موارد فوق اقدام کند. همچنین مطابق ماده ۲۶ – وزارت راه و شهرسازی (سازمان هواشناسی کشور) با همکاری سازمان مکلف است، حداکثر ظرف مدت دو سال پس از ابلاغ این قانون، شبکه ملی هشدار و پیش آگاهی رخدادهای سیل، طوفان و گردوغبار را تکمیل کند.

شیشه‌فروش ادامه داد: سهم استان اصفهان در چهار سال تولید و کاشت ۱۰۰ میلیون نهال و بذر است که میانگین تولید نهال در پنج سال اخیر نزدیک به ۲۷۲ هزار اصله نهال بوده است، گونه‌های گیاهی که در طرح مردمی کاشت نهال در شهرستان‌های سمیرم، دهاقان، شهرضا، چادگان، لنجان، تیران و کرون، فریدن، گلپایگان، خوانسار، شاهین‌شهر، برخوار، نطنز، که دارای بارندگی حداقل ۱۲۵ میلی‌متر در سال هستند.

شیشه‌فروش درختکاری، راهکار مناسبی برای مبارزه با آلودگی‌های زیست‌محیطی است، بیان کرد: براساس ماده ۲۲ قانون هوای پاک؛ حداکثر تا ۱۰ سال پس از ابلاغ این قانون، شهرداری‌های شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت موظفند با همکاری وزارت نیرو و ادارات منابع طبیعی شهرستان، سرانه فضای سبز خود را حداقل به پانزده مترمربع برسانند. تولید و تأمین نهال مورد نیاز (گونه‌های با نیاز آب کم، مقاوم و بومی) برعهده ادارات منابع طبیعی و عملیات کاشت، نگهداری و بهره‌برداری وظایف شهرداری‌ها است.

وی افزود: وجود درختان و کاشت نهال به افزایش تأمین اکسیژن برای تنفس، جذب و ذخیره دی‌اکسید کربن، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، بالا بردن شانس بارندگی در شهرها، ذخیره آب باران و حاصلخیز کردن خاک، تأمین سایه برای خنک‌سازی محیط و بسیاری از مزایای مهم دیگر را در پی دارد.

وی با بیان اینکه تغییرات اقلیمی، مهم‌ترین علت تغییر در الگوهای آب و هوایی در کره زمین است و کاشت نهال، سبب کاهش گازهای گلخانه‌ای و دی‌اکسید کربن می‌شوند، افزود: درختان در فرایند فتوسنتز گاز دی‌اکسید کربن را از هوا دریافت کرده و آن را در ساختار خود استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه کشت نهال گیاهان مقاوم به کم‌آبی علاج حفاظت محیط‌زیست در استان اصفهان تصریح کرد: در اجرای این طرح تعداد ۱۱ تا ۱۵ دستگاه متولی شامل شهرداری، بنیاد مسکن، دهیاری، ارتش، سپاه، تعاونی روستایی و حوزه بسیج همه در این رویکرد ملی مشارکت و همکاری دارند، لذا بر اساس تعهدات باید سالانه چهار تا پنج میلیون اصله نهال در استان کاشت و تولید شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه تاکنون ۷۵۱ هزار نهال کاشت و ۲.۵ میلیون نهال بادام کوهی گودبرداری و بذرکاری شده است، گفت: یک میلیون و ۸۰۰ هزار اصله توسط بخش خصوصی در استان اصفهان تولید شده است، در این طرح، گونه‌های بومی و با نیاز آبی کم همچون اقاقیا، توت، زیتون تلخ، برای استان انتخاب شده است.

منصور شیشه فروش در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه استان اصفهان ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد آن معادل حدود ۹.۸ میلیون هکتار را عرصه منابع طبیعی و ملی، اظهار کرد: طی سال ۱۴۰۱ طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در کشور آغاز شد که براساس افق چشم‌انداز اصفهان، سالانه پنج میلیون اصله نهال از گونه‌های کم‌آب بر با مشارکت ارگان‌ها هدف‌گذاری شده است.

وی با اشاره به اصل ۴۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: انفال و ثروت‌های عمومی از قبیل زمین‌های موات یا رها شده، معادن، دریاها، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و سایر آب‌های عمومی، کوه‌ها، دره‌ها، جنگل‌ها، نیزارها، بیشه‌های طبیعی، مراتعی که حریم نیست، ارث بدون وارث، و اموال مجهول‌المالک و اموال عمومی که از غاصبین مسترد می‌شود، در اختیار حکومت اسلامی است تا بر طبق مصالح عامه نسبت به آن‌ها عمل کند. تفصیل و ترتیب استفاده از هر یک را قانون معین می‌کند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان درباره اجرای طرح‌های آب و خاک و پیشگیری از اثرات خشکسالی و سیل در سطح استان، تصریح کرد: در کنوانسیون تغییر اقلیم تمام کشورها از جمله ایران متعهد به کاشت درخت شدند که سهم جمهوری اسلامی کاشت یک میلیارد نهال، طی چهار سال است. در راستای این طرح سهم استان اصفهان کشت ۲۰ میلیون نهال و بذر طی چهار سال است.

شیشه‌فزوش اظهار کرد: لازم است تمام دستگاه‌های مرتبط این امر را در دستور کار خود قرار دهند، چرا که این طرح بزرگ مردمی در استان مستلزم همکاری دستگاه‌های اجرایی به ویژه صنعت، معدن، تجارت، بنیاد مسکن، دهیاری‌ها، محیط زیست و گروه‌های مردمی است.