کشف ۴۶۷ قلم شی تاریخی در گلستان

او افزود: این اشیا که شامل جنگ‌افزارها، اشیا آیینی، زیورآلات طلایی و مفرغی، سکه‌های متأخر، اشیا آشپزخانه‌ای، سفال (عموماً ظروف منقاردار هخامنشی) و ظروف سنگی است، به موزه باستان‌شناسی گرگان منتقل شد.

او بیان کرد: نیرو‌های یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان به‌صورت شبانه‌روزی در حال نظارت مناطق تاریخی سطح استان هستند و هرگونه گزارش و اخبار تخلف به‌سرعت پیگیری خواهد شد، ازاین‌رو از همه مردم استان درخواست داریم در صورت مشاهده هرگونه موردی در این خصوص مراتب را با شماره تماس ۳۲۲۴۱۵۵۷-۰۱۷ در میان بگذارند.
­


منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/4136780/%DA%A9%D8%B4%D9%81-%DB%B4%DB%B6%DB%B7-%D9%82%D9%84%D9%85-%D8%B4%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%AF%D9%84%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان از کشف و ضبط ۴۶۷ قلم شی فرهنگی‌تاریخی از ۲ باند قاچاق اموال تاریخی در استان با همکاری دستگاه‌های امنیتی و انتظامی خبر داد.

کشف و ضبط ۴۶۷ قلم شی تاریخی  در گلستان
به‌گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، محمدجواد ساوری گفت: با همکاری ویژه دستگاه‌های نظامی و انتظامی و نیرو‌های یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان در دو عملیات مجزا دو محموله اشیا فرهنگی‌تاریخی شامل ۴۶۷ قلم شیء مربوط به عصر مفرغ از ۳۵۰۰ تا ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد تا معاصر شهرستان‌های گنبدکاووس و گرگان کشف و ضبط شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان با اشاره به این‌که ۱۴۲ قلم شیء در شهرستان گنبدکاووس و ۴۲۵ قلم شیء در شهرستان گرگان کشف و ضبط شد، یادآور شد: دراین ارتباط ۲ نفر دستگیر شدند که برای سیر مراحل قانونی و قضایی تحویل نیروی انتظامی شدند.

ساوری تصریح کرد: این اشیای فرهنگی‌تاریخی نشان از عقبه تاریخی، تمدنی و فرهنگی غنی جای‌جای پهنه سرزمینی کشورمان است.