کیفیت آب سد چم‌شیر مناسب است؟

مهم‌ترین هدف از احداث این سد، تعدیل شوری رودخانه زهره و بهبود کیفیت آب پایین‌دست است که با ذخیره‌سازی سیلاب در ماه‌های تر و رهاسازی آب در طول سال به‌ویژه درباره زمانی خرداد تا مهرماه می‌تواند ضمن جلوگیری از ایجاد خسارت ناشی از سیل، باعث شکوفایی و رشد اقتصادی منطقه و تأمین امنیت غذایی شود.

پیش‌تر نیز علی خان نصراصفهانی، دانشیار گروه زمین شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان با اشاره به ویژگی‌های سازند گچساران و محل تأسیس سد چم‌شیر اظهار کرد: محیط این سازند ناپایدار بوده و احتمال زمین لرزه‌های کوچک و بزرگ در آن وجود دارد؛ امیدواریم تجربه تلخ گتوند در این منطقه تکرار نشود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سد چم‌شیر به‌عنوان بلندترین سد بتنی غلتکی غرب آسیا و بهره‌برداری از واحد اول نیروگاه این سد روز _دوشنبه بیست‌وپنجم تیرماه_ با حضور رئیس‌جمهور و وزیر نیرو افتتاح شد. این سد با ارتفاع ۱۵۱ متر دارای مخزنی به حجم ۲.۳ میلیارد مکعب، دریاچه‌ای به طول ۴۸ کیلومتر و مساحت دریاچه ۵۱ کیلومترمربع در تراز نرمال است که عملیات اجرایی آن با اخذ مجوزهای لازم از سازمان‌های ذی‌ربط با اعتباری حدود ۲۳۰ میلیون یورو از سال ۹۱ شروع شد.

علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: از دی‌ماه سال گذشته تاکنون نمونه‌برداری‌های روزانه نشان می‌دهد که کیفیت آب و تغییرات در دریاچه سد چم‌شیر بسیار ناچیز و کیفیت آب دریاچه در وضعیت مناسب است.

همچنین نیروگاه برق‌آبی چم‌شیر دارای سه واحد بزرگ هر یک به ظرفیت ۵۵ مگاوات و دو واحد کوچک (زیست‌محیطی) هر یک به ظرفیت ۵.۵ مگاوات (در مجموع ۱۷۶ مگاوات) است که از طریق پست ۲۳۰ کیلوولت چم‌شیر به شبکه سراسری متصل می‌شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: اما وقتی دریچه تحتانی سد بسته و آبگیری شد و با قایق از دریاچه بازدید کردیم و نمونه گرفتیم و اندازه‌گیری کردیم و از بیست‌ویکم دی‌ماه ۱۴۰۱ تا فروردین ۱۴۰۲ نمونه برداری‌ها روزانه انجام شده است، به صورت کامل این نمودارها را قیاس کردیم و روند مناسب و تغییرات آی‌سی دریاچه سد چم‌شیر بسیار ناچیز است با وجود اینکه باران کاهش یافته و تبخیر افزایش یافته است، اما کیفیت دریاچه در وضعیت مناسب است.

سدسازی به تغذیه منابع آب زیرزمینی آسیب می‌زند؟

دانشیار گروه زمین شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان تصریح کرد: این سازه ارتباط تنگاتنگی با شرایط زمین شناسی که روی آن ساخته می‌شود، داشته و انتخاب نوع سد با توجه به این شرایط انجام می‌شود که در مطالعات پیش از ساخت، همه مواردی که مربوط به سطح برخورد سد با زمین است بررسی و کنترل می‌شود؛ بنابراین تا جایی که می‌توان باید از سدسازی پرهیز کرد، زیرا توقف حرکت آب روی سطح زمین منجر به توقف تغذیه منابع آب زیرزمینی می‌شود.


منبع: https://www.imna.ir/news/674412/%DA%A9%DB%8C%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%A2%D8%A8-%D8%B3%D8%AF-%DA%86%D9%85-%D8%B4%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

وی افزود: سدها سازه‌های آبی مهمی هستند که در نواحی خشک و نیمه خشک برای مدیریت آب‌های سطحی احداث می‌شود، اما با احداث این سازه‌ها، زمین‌های اطراف، زیر آب می‌رود که منجر به از بین رفتن سازه‌های تاریخی و بخشی از طبیعت می‌شود.

وی افزود: برخی مراجع دانشگاهی و سمن‌ها با توجه به سازند زمین‌شناسی که در حوزه آبخیز سد چم‌شیر وجود دارد، معتقد بودند که این سازندها از لحاظ بارگذاری با مشکل مواجه می‌شوند، املاح دارند و کیفیت آب را تغییر می‌دهند؛ اما مطرح کردم این سد مجوز محیط زیستی دارد، اما اگر این بحث‌ها درست باشد مجوز گتوند دوم را نمی‌دهیم.

سد چم‌شیر تنها سازه کنترلی است که بر روی رودخانه زهره احداث شده و درصورتی‌که این سد ساخته نمی‌شد تمام آورد رودخانه ناشی از سیلاب‌های مخرب و درعین‌حال باکیفیت (که بیش از ۷۰ درصد از حجم آب رودخانه در طول سال است) در مسیر رودخانه زهره به دریا می‌رفت.

آبگیری سد چم‌شیر بیست‌وهفتم دی‌ماه سال گذشته با موفقیت انجام شد و نتایج پایش مستمر کیفیت آب مخزن به همراه کنترل و تنظیم میزان رهاسازی آب حاکی از نقش بسیار مثبت سد چم‌شیر بر روی کیفیت آب پایین‌دست دارد.