گردشگری در ایران

“طبیعت گردی عبارت است از نوعی گردشگری که شامل لذت بردن از منابع طبیعی و یک سلسله فعالیت های تفریحی سایت jarastour متکی می باشد. این شهر بقایایی از یک شهر وسیع است، که امروزه در میان پوشش گیاهی انبوه از چشم دور مانده است. صنعت گردشگری به کلیه فعالیت هایی گفته می شود که مربوط به مسافرت کوتاه مدت افراد به مکانی دور از جایی است که در آن سکونت دارند. هنوز در این شهر ساختمان ها و خرابه هایی مانند کتابخانه، معابد، تئاترهای تاریخی و همچنین قوس پیروزی برای بازدید توریستان خارجی قرار دارد. گردشگری یا توریسم (به انگلیسی: Tourism) سفر به قصد لذت بردن یا کسبوکار است؛ همچنین به معنی تئوری و عمل سیاحتگری، تجارت، جذب، اسکان و سرگرمی گردشگران، و تجارت مرتبط به برگزاری تور است. این گزارش همچنین فرانسه را دعوت می کند تا از رشد جریان های گردشگری بهره ببرد. دعوت کند تا از ایشان کمک بگیرند تا دولت بتواند با عینک تفکر سیستمی به این مسئله نگاه کند و بداند که مشکل اساسی این صنعت نبود هتل نیست؛ چون اگر درآمد باشد، خود به خود هتل ایجاد میشود ولی همه این موارد زمان میخواهد ولی چنین افرادی کمک میکنند نقطه اثرها شناسایی شوند تا سرعت این رشد افزایش یابد.

کشورهای منطقۀ خاورمیانه با ۴۷.۶میلیون نفر و کسب درآمدی بالغ بر۳۴.۲ میلیارد دلار در جایگاه چهارم و قارۀ افریقا با۴۴.۴ میلیون نفر و درآمدی معادل ۲۸.۳میلیارد دلار در مقام پنجم جای گرفته است. آبشار معروف نیاگارا که در نیویورک واقع است، با 22 میلیون گردشگر رتبه نهم را به نام خود ثبت کرد. قارۀ امریکا شامل امریکای شمالی، مرکزی، و جنوبی در ۲۰۰۷ با۱۴۲.۵ میلیون جهانگرد و درآمدی معادل۱۷۱.۱میلیارد دلار مقام سوم را از نظر درآمد در جهان داشته است. 2- از لحاظ اکولوژیک پایدار باشد و به عبارتی کمترین آسیب و اثرات سوء را برای طبیعت نداشته باشد. 1- وابسته به طبیعت باشد. دستهبندی مورد اتکا در پژوهش مذکور اکوتوریسم را آن بخش از سفرهایی که به منظور لذت بردن ازسفر در طبیعت و نیز دیدار از جاذبههای آن انجام میشود، تعریف کرده است.

اولین و مهمترین شاخصه برای گردشگران ایجاد جاذبه برای انتخاب مقصد آنها می باشد. قلعه خسروآباد، قلعه رباط ابرکوه، خانه صولت (موزه مردم شناسی) از جمله معروف ترین جاذبه گردشگری ابرکوه هستند. برخی جاهای دیدنی گیلان بسیار معروف هستند. از این رو بسیاری از مسافران و گردشگران ترجیح می دهند هنگام سفر به این استان، از تمامی مکان های دیدنی استان گیلان دیدن کنند. عمدۀ مسافران و گردشگران ورودی به ترتیب اولویت از کشورهای عراق، عربستان، پاکستان، بحرین، کویت، آلمان، هند، عمان، سوریه، چین، انگلستان، ترکمنستان، فرانسه، ژاپن، ایتالیا، ارمنستان، هلند، سوئد، قطر، روسیه، و دانمارک بوده اند. از نظر جایگاه صنعت گردشگری در سطح جامعۀ بین المللی و بازار تجارت گردشگری در ۲۰۰۶، ایران در ردۀ ۶۱ جهان از نظر جذب گردشگران ورودی و در ردۀ ۵۶ جهان از نظر کسب درآمد ارزی قرار گرفته است که در مقایسه با جاذبه ها و منابع گردشگری موجود بسیار اندک است.

والتا در خط ساحلی جنوب شرقی والت قرار گرفته است و به عنوان جنوبیترین پایتخت در اروپا و کوچکترین پایتخت در اتحادیه اروپا شناخته میشود. آلبانی یکی از کشورهای کوچک جزیره بالکان در جنوب شرقی اروپا می باشد. این دریاچه بین آذربایجان غربی و شرقی قرار دارد. حال اگر مردمان كشوری آسیایی كه از نظر فرهنگ و آداب و رسوم، نزدیكی بیشتری با ما دارند از وضعیت پذیرایی و سرویسدهی در كشورمان ناراضی باشند حساب كشورهای غربی با كیلومترها فاصله اخلاقی و فرهنگی، روشن خواهد بود. را در برنمیگیرد. فعلاً با افزودن این بخشها به دستهبندی فوق سهم اکوتوریسم در صنعت توریسم دهه آینده جهان بسیار افزونتر شده و براساس برخی برآوردهای دیگر (از جمله آنچه که Fillion در سال 1994 انجام داده است) حتی از 50 درصد کل سفرهایی که در جهان انجام میشود نیز فراتر خواهد رفت. ساخت این بنای شگرف در سال ۱۵۰۶ به دست معماری توانمند به نام میکل آنژ آغاز شد.اینجا مکانی است که پاپ برای دهها هزار مسیحی که در اطراف میدان سنت پیتر جمع میشوند، سخنرانی میکند. اما گذشته از طبیعتی زیبا و آب و هوایی خوش، وردیج و واریش مجسمه های عجیبی دارند که توجه هر فرد کنجکاوی را به خود جلب میکند.

باستانشناسان بر این باور هستند که از این مجموعه برای انجام قربانی و آیینهای باروری و حاصلخیزی استفاده میشد. اما در صورتی که کمی حوصله داشته باشید و از جاده به دل جنگل های هیرکانی بزنید تا به مناطق بکر طبیعی جنگلی برسید . اگر اهل پیاده روی باشید می توانید از مسیرهایی که برای آن تعبیه شده است از کوهستان بالا روید. کاتاکومب در سال ۱۷۳۸ ساخته شده و از قرن نوزدهم به آدرس گیرایی کشش سیر به روی عموم مردم باز شده است. جدا از سواحل بسیار زیبا و خط ساحلی خارقالعاده، این کشور جزیرهای دارای فرهنگ و تاریخی است که قدمت آن به سال ۴۰۰۰ پیش از میلاد باز میگردد.

گردشگرانی هم که به دنبال فضایی آرام، ساکت و خلوت هستند در این سه فصل ماسوله را یکی از جاهای تفریحی گیلان با استانداردهای گردشگری مناسب خواهند یافت. در سمت شمالی ساحل نیز صخرههای وجود دارند که برای غواصی بسیار مناسب هستند. شما برای رسیدن به این آب بندان و روستای شموشک کافی است که حدود ۱۵ دقیقه از شهر گرگان به سمت این روستای رانندگی کنید. زمانی که از محصول سخن گفته میشود ناخودآگاه ذهن افراد به سمت کالا میرود. «اکوتوریسم یک مسافرت و دیدار زیست محیطی مسئولانه به مناطق طبیعی نسبتاً دست نخورده بوده، و هدف آن لذت بردن و استفاده از طبیعت (و هر پدیده فرهنگی همراه آن- چه در گذشته و چه در حال) است که باعث تقویت منابع شده ودارای تاثیرات منفی اندکی است و باعث فعال شدن جمعیتهای محلی میشود که از نظر اجتماعی- اقتصادی برای آنان مفید است.

در امتداد این مسیر می توانید از رستوران های سنتی آلبانیایی و هتل توریستی بریا استراحت و اقامت در این منطقه استفاده کنید. اغلب به استراحت گاهها یا «چشمههای آب گرم». روستای قرون وسطایی جذابی به نام Kruja در میان قله های کوستانی، دره های سرسبز و در امتداد دریای آدریاتیک یعنی ۳۰ کیلومتری شهر تیرانا قرار دارد. شهر ساحلی و مدرن دورس دومین شهر بزرگ بعد از تیرانا و اولین بندر کشور آلبانی است که دارای آب و هوای مدیترانه ای، فرهنگ ایتالیایی و یونانی است. این بندر دارای سواحل شن و ماسه ای، بلوارهای زیبای شهر، آب و هوای مطلوب فصل تابستان برای گردشگران می باشد. از زمان ورود فینیقیها در قرن نهم پیش از میلاد به بعد، مارساکسلوک توقفگاه بسیار خوبی به شمار میرود و رومیان و عربها و حتی عثمانیها در این بندر لنگر انداختند. عکاس: ناشناسقديمیترين بنای تاريخی اصفهان، مسجد جامع يا مسجد جمعه است که چهره امروزی آن مربوط به اقدامات دوره سلجوقی میشود؛ اما تعميرات و الحاقات آن به دوران بعد، بهخصوص عصر صفويان مربوط میشود. مسجد گوهرشاد را میتوان یکی از مهمترین جاهای دیدنی مشهد دانست. مسجد ناصری در یکی از مساجد تاریخی بندرعباس است که قدمت آن به دوران قاجار میرسد.

گلهای مردابی زیبا تالاب سوستان را به یکی از شگفتانگیزترین جاهای دیدنی گیلان تبدیل میکند. بیست سال قبل خیابانهای پایتخت این كشور مسلماننشین حتی آسفالت نبود ولی اكنون بناها و آسمانخراشهای بسیار زیبا و مدرن در آن برپا شده و ازنظر تمامی جنبههای توریستی میتوان آن را جزو مناطق جذاب به حساب آورد. اکوتوریسم از نظر بازار کار به عنوان نوعی جهانگردی طبیعتگرا تعریف شده است ولی از سال 1990 به بعد از سوی NGOها ، کارشناسان و دانشگاهیان به عنوان ابزاری جهت حصول توسعه پایدار مطرح و مورد مطالعه قرار گرفته است. 19. ایجاد شرایطی جهت تحقيقات گردشگری در دانشگاهها و کاربردی کردن این تحقیقات.

حمام خان همچون بسیاری از حمامها و گرمابههای ایرانی علاوه بر استحمام، محلی برای رفع خستگی، گذراندن اوقات فراغت و حتی بحث و گفتمان بوده، به طوری که حتی گفته میشود بسیاری از مسائل و مشکلات مردم یزد در همین حمام حل و فصل شدند! شیرازیها به دستپخت بینظیرشان معروفند، پس اگر راهی شیراز هستید، سری به بهترین رستوران های شیراز هم بزنید و هم از طعم غذاهای محلی بچشید و هم از مزه لذتبخش کبابها و غذاهای معمول. برنج ایرانی با عطر و طعم خاص خود، یکی از اصلی ترین و محبوب ترین غذاهای مردم به شمار می رود. از جمله محل های پربازدید این منطقه بازارچه سنتی با قدمت قرن ۱۴ میلادی در کنار قلعه Skanderbeg قرار دارد. پیادهروی در کنار خط ساحلی، بازدید از برج پورتوماسو (Portomaso Tower) و رفتن به کلابهای شبانه از جمله کارهایی هستند که میتوانید در شهر «سن جولیان» انجام بدهید. کوه تاکائو Mount Takao در منطقه توریستی تامای شهر توکیو قرار دارد. آب و هوای مدیترانه ای یعنی آب و هوای تابستانی خشک، زمستان های خفیف و مرطوب، این ساحل را جزو مناطق پر بازدید کشور آلبانی قرار داده است. جنگل های هیرکانی مانند کارخانه عظیم تصفیه هوا هستند و وسعت بالای آنها نقش قابلتوجهی در تولید اکسیژن و هوای پاک نواحی اطراف آن دارد.

منابع گردشگری ایران. ایران به سبب شکوه به جا مانده از میراث کهن اسلامی و ملی اش همراه با هزاران جاذبه و چشم انداز طبیعی، امروزه به منزلۀ یکی از ده مقصد اصلی و مهم جهانگردی به دنیا معرفی شده است. ساعت بازدید از این برج از ساعت ۷ صبح تا ساعت ۱۲ شب با بهترین غذاهای آلبانی هر ساله میزبان بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا می باشد. آلبانی کشوری است که از قرن بیستم با شهرهای قلعه ای، دره های بی نظیر، غذاهای خوشمزه، کوه ها و سواحل درخشان برای مردم دنیا شناخته تر شده است. از جاذبه های بی نظیر این کشور که توسط عثمانی ها ساخته شده است، شهر جیروکاسترا در دره درونیس است که امروزه تبدیل به موزه شده است. گولدن بی (Golden Bay) در خط ساحلی شمال غربی مالت قرار گرفته و بیشتر برای تلماسهها و شنهای طلایی رنگ خودش شهرت دارد. جاذبه اصلی شهر نیز کناره ساحلی آن به شمار میرود که حدود ۱۰ کیلومتر طول دارد و سه شهر را به یکدیگر متصل میکند.

برخی از بلند ترین صخره های اروپا در این منطقه واقع شده اند و در این صخره ها، گروه های بزرگ از پرندگان نایاب و زیبا که در معرض انقراض هستند زیست می کنند؛ بویژه پافین ها (طوطی های دریایی) و سفید غاز ها. توجه نمودن به تمامی محوطههای جهانگردی (توریستی) اعم ازجنگلهای طبیعی، پارکهای ملی و حیات وحش، رودخانهها و طبیعت پیرامون آنها و بویژه کوهسارها و کوهستانها و آبشارها، چشمههای آبگرم، چشمههای طبیعی، ییلاقها و مناطق ویژه شکار و صید ماهی، دریاها و دریاچهها، سواحل و کرانه های پیرامون آنها، زیستگاههای طبیعی پرندگان مهاجر و بومی و سایر خزندگان و نیز غارهای طبیعی و بویژه طبیعت بکر درونشان، گسترة این بخش از جهانگردی (توریسم) را رقم میزند. حرم مطهر امام رضا (ع) در مشهد مقدس و حرم حضرت معصومه (س) در قم و بسیاری مقبره های دیگر مورد توجه مسلمانان به ویژه شیعیان است. خانه توکلی یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد به حساب میآید که بازدید از آن میتواند برای افرادی که به تماشای آثار باستانی علاقهمند هستند، بسیار لذتبخش باشد. خوشبختانه پروژه مرمت ارگ بم، اجازه نداد که این مجموعه از فهرست یونسکو خارج شود و در حال حاضر این سازه از پربازدیدترین جاهای دیدنی بم به شمار میآید.

آگاهي عمومي از جاذبههاي گردشگري و افزايش مسافرتهاي بين شهري و استاني، ضمن كسب درآمد براي مناطق توريست پذير، در افزايش روحيه و نشاط مسافران نيز نقش بسزايي دارد. این نقش تقریبا از بین رفته و صاف شده است. طبیعت و حیات جانوری و پوشش گیاهی بکر ایران همراه با جلوه های گردشگری روستایی و عشایری زمینۀ تبدیل شدن این کشور را به یکی از مهم ترین مقاصد گردشگران بین المللی فراهم کرده است. امروزه صنعت گردشگری در این شهر رو به پیشرفت است و یکی از مقاصد زیبا و مقرون به صرفه گردشگری برای فصل تابستان به شمار می رود. مهم ترین مقاصد گردشگران ایرانی به ترتیب اولویت عبارت اند از امارات متحده عربی، ترکیه، عربستان، عراق، سوریه، و مالزی.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار