گردوخاک و طوفان‌های لحظه‌ای در راه اصفهان

معتمدی با اشاره به وزش باد و گردوخاک، احتمال وقوع تندباد لحظه‌ای در مناطق شمال و شرق، خیزش گردوخاک با کاهش دید و کیفیت هوا، اظهار کرد: طی امروز مناطق مرکزی استان، روز دوشنبه و چهارشنبه شهرستان‌های خوروبیابانک، چوپانان، اردستان، مهاباد، زواره، انارک، نائین، ورزنه، بادرود، آران و بیدگل، کاشان، اصفهان، نجف‌آباد، مورچه‌خورت، مبارکه، شهرضا، زرین شهر و کبوترآباد مستعد فعالیت سامانه است.

وی خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کیفیت هوا، بالا رفتن عدد شاخص کیفیت هوا و قرار گرفتن در شرایط ناسالم، آسیب به سازه‌های موقت، احتمال شکستن درختان فرسوده و کهنسال و نهال‌ها را از اثرات مخاطرات فعالیت سامانه مذکور دانست و اظهار کرد: اجتناب از حضور در فضای باز به ویژه گروه‌های حساس، مستحکم کردن سازه‌های موقت، استفاده از بادگیر و قیم در باغات، مدیریت و محافظت از صنایع حساس به گردوخاک، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره توصیه می‌شود.

وی با اشاره به هشدار هواشناسی سطح نارنجی با توصیف سامانه نفوذ توده گردوخاک در استان، گفت: فعالیت این سامانه از اواخر دوشنبه آغاز و تا اوایل روز جمعه _سی‌ام تیرماه_ با وزش باد شدید، وقوع طوفان لحظه‌ای، فعال شدن کانون گردوخاک داخلی در مناطق شرقی و شمالی استان و کاهش دید و کیفیت هوا می‌شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: گردوخاک از نواحی شرقی و شمالی روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه به نواحی مرکزی و جنوبی نیز کشیده خواهد شد.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان تصریح کرد: اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز به ویژه برای افراد آسیب‌پذیر، استحکام سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره توصیه می‌شود.

مینا معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، درباره پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان، اظهار کرد: نقشه‌های هواشناسی بیانگر جوی نسبتاً پایدار طی هفته جاری بر روی استان است. بر این اساس وضعیت جوی در بیشتر مناطق به صورت صاف و غبار رقیق به ویژه غبار صبحگاهی، گاهی وزش باد نسبتاً شدید و افزایش ابر پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه میانگین دمای هوا طی ۲۴ ساعت آینده در بیشتر مناطق استان تغییر محسوسی ندارد، افزود: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۴۱ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و کمینه آن بامداد فردا به ۲۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

وی افزود: ورزش باد امروز در نیمه غربی شدیدتر خواهد بود، از ساعات عصر و شب روز دوشنبه شدت وزش باد در نیمه شرقی و شمالی بیشتر شده و سبب خیزش گردوخاک، کاهش دید و کیفیت هوا می‌شود.

وی درباره هشدار هواشناسی سطح زرد با توصیف کاهش دید و کیفیت هوا، باد، گردوخاک و تندباد لحظه‌ای، گفت: فعالیت این سامانه از روز گذشته آغاز و تا چهارشنبه بیست‌وهشتم تیرماه در مناطق شمال، شرق و مناطق مرکزی استان پیش‌بینی شده است.

معتمدی اظهار کرد: طی این مدت با نفوذ توده گردوخاک، شهرستان‌های خوروبیابانک، انارک، چوپانان، نائین، اردستان، ورزنه، زواره، مهاباد، اصفهان، دولت‌آباد، شرق اصفهان، فرودگاه، آران و بیدگل، بادرود، کاشان، نجف‌آباد، زرین‌شهر، مبارکه، کبوترآباد، مورچه‌خورت و شهرضا مستعد فعالیت سامانه خواهد بود.

وی افزود: وزش باد شدید در مناطق شرقی و شمالی استان و خیزش گردوخاک، افزایش شاخص آلودگی و کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید از اثرات مخاطرات فعالیت نفوذ توده مذکور است که سبب احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال آسیب به سازه‌های موقت و احتمال اختلال در تردد در نیمه شمالی و شرقی استان و محورهای مواصلاتی با استان‌های قم، سمنان و یزد خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: خوروبیابانک با بیشینه دمای ۴۶ درجه سانتی‌گراد و بوئین میاندشت با کمینه دمای هشت درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین مناطق استان هستند.


منبع: https://www.imna.ir/news/673804/%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D9%88%D8%AE%D8%A7%DA%A9-%D9%88-%D8%B7%D9%88%D9%81%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%84%D8%AD%D8%B8%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86