یزد آغازگر تئاتر خیابانی جشنواره مقاومت شد

سخنران بعدی این مراسم دبیر جشنواره بود. سید وحید فخر موسوی دبیر این دوره از جشنواره ضمن خیرمقدم به گروه‌های نمایشی گفت: تئاتر مقاومت امروز جریان پویایی است که با حضور شما هنرمندان عزیز حیات دارد و امید است بتوانیم شعار جشنواره یعنی اجرای آثار در گستره ایران را در حد توان خود محقق سازیم.

با حضور هنرمندان و مدیران فرهنگی؛

اجرا‌های بخش خیابانی هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت طی چهار روز و از ۲۶ تا ۲۹ مهرماه با حضور سیزده گروه از ۱۰ استان کشور در شهر یزد برگزار می‌شود.

در ابتدای این مراسم، مسئولان و هنرمندانِ حاضر در جشنواره بر سر مزار شهیدانِ گمنامی که در میدان امیرچخماق به خاک سپرده شده‌اند، حاضر شدند و با تقدیم گُل با آرمان‌های انقلاب اسلامی و شهدا تجدید میثاق کردند.

مدیرکل ارشاد استان یزد در پایان صحبت‌هایش گفت: تشکر‌می‌کنم از همه‌ی مسئولان استان و به خصوص استاندار محترم یزد که حامی اصلی ما برای برگزاری این رویداد هنری هستند.

در‌پایان این مراسم با حضور حسین مسافرآستانه، فرهاد بشارتی، هوشنگ هیهاوند، وحید فخرموسوی و مسئولان استان استانداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری یزد و… از پوستر بخش خیابانیِ هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت رونمایی شد.

نخستین سخنران این مراسم احسان عابدی، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد بود. عابدی گفت: جشنواره تئاتر مقاومت یکی از رویداد‌های با اصالت و ماندگار در عرصه هنر است. این رویداد در سال‌های برگزاری‌اش توانسته جریان‌ساز باشد و ما هم مفتخریم که میزبان بخش خیابانی این رویداد هنری هستیم. به طور حتم برکات این جشنواره به فضای هنریِ یزد خواهد رسید.

به گزارش گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، به نقل از ستاد خبری هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت، بخش تئاتر خیابانی هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت صبح امروز سه‌شنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۱ در استان یزد و در جوار مزار شهدای گمنام هشت سال دفاع مقدس واقع در میدان امیرچخماق یزد کار خود را آغاز کرد.

وی تاکید کرد: اکنون و در یزد دومین بخش از جشنواره یعنی بخش خیابانی را برگزار می‌کنیم. تمام زحمات برگزاری این رویداد برعهده‌ی عزیزانمان در استان یزد بوده است.

وی ادامه داد: هنر مقاومت هنری انسانی است و مختص به جغرافیای خاصی نیست. هر جا که جریانی به حق در مقابل ظلم قدعلم کند عنوان مقاومت به آن تعلق خواهد داشت. بهترین آثار سینمایی و تئاتری دنیا هم در همین عرصه‌ی مقاومت شکل گرفته است.

عابدی تاکید کرد: مردم ایران ثابت کرده‌اند که در عرصه مقاومت کارنامه‌ی ماندگاری دارند. این هنرِ هنرمندان است که مقاومت مردم ایران را به ایرانیان و جهانیان بشناسانند.

وی تصریح کرد: مسئولان هنر دوست یزد همواره در کنار هنرمندان بوده‌اند و امروز نیز با میزبانی این بخش از جشنواره ما را یاری کردند و از این عزیزان کمال تشکر را دارم.

دبیر جشنواره تئاتر مقاومت گفت: امسال برای اولین بار جشنواره تئاتر مقاومت بین‌المللی شد. امسال جشنواره را با اجرا در اربعین آغاز کردیم؛ ۱۲۰ گروه به اربعین اعزام شدند و طی هفت روز در مسیر پیاده‌روی اربعین اجرا‌هایی را برای زائران برگزار کردند.

انتهای پیام/


منبع: https://ana.press/fa/news/809967/%DB%8C%D8%B2%D8%AF-%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%A6%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%D8%AE%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA-%D8%B4%D8%AF

فخرموسوی درباره بخش‌های بعدی جشنواره تئاتر مقاومت گفت: بخش بعدی رادیو تئاتر است که در هفته‌های آتی در شیراز برگزار می‌شود. بخش صحنه‌ای را هم در مشهد روی صحنه می‌بریم. همچنین تولیدات بخش تله‌تئاتر را هم در براساس توافقی که با سازمان صدا و سیما داشته‌ایم از رسانه‌ی ملی پخش می‌کنیم.

مراسم افتتاحیه بخش تئاتر خیابانی هجدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت، صبح امروز در میدان امیرچخماق یزد برگزار شد.