یکی از وظایف هنر نشان دادن معضلات اجتماعی است

صدرایی با اشاره به سابقه چند همکاری مشترک با حامد وکیلی کارگردان نمایش «زیرزمینی‌ها» افزود: «ما دست کم در دو سریال تلویزیونی همکاری داشتیم و شیوه کاری همدیگر را می‌شناسیم. این نمایش چند سال قبل در شهرستان اجرا شد و به من برای همین نقش مادر پیشنهاد همکاری دادند، ولی فرصتش ایجاد نشد و حالا که مجدد از من دعوت کردند با اشتیاق به اجرای این کار پیوستم و در کل، چون به شیوه کاری و روحیات هم آشنایی داریم همکاری با حامد وکیلی همیشه برایم جذاب و دلپذیر بوده است.

حامد وکیلی، امیر کربلایی‌زاده، مرضیه صدرایی، جواد خواجوی، مهسا سرخوش، هانیه کریمی و آیناز آقاسی به عنوان بازیگر در نمایش «زیرزمینی‌ها» حضور دارند و این نمایش تا ۲۹ تیرماه ساعت ۱۹: ۱۵ در سالن شماره ۲ پردیس تئاتر شهرزاد میزبان علاقمندان است.


منبع: https://ana.press/fa/news/856724/%D8%B5%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%88%D8%B8%D8%A7%DB%8C%D9%81-%D9%87%D9%86%D8%B1-%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%86-%D9%85%D8%B9%D8%B6%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

بازیگر نقش پروین در نمایش «زیرزمینی‌ها» گفت: برای رسیدن به نقش پروین که مادر خانواده است ابتدا کاراکتر را با همفکری سایر بازیگران و البته توافق نهایی کارگردان، تحلیل و شخصیت شناسی کردیم و از آنجا که هر کاراکتر قطعه‌ای از یک پازل است، در نهایت در کنار سایر شخصیت‌ها در نمایش به تصویر و اجرای دلخواه رسیدیم.

صدرایی ادامه داد: همه کسانی که از تئاتر شروع کردهاند همین حس و حال را نسبت به مدیوم‌های دیگر دارند چرا که پایه و اساس هنر بازیگری از تئاتر شروع می‌شود و بعد به مدیوم‌های دیگر همچون تلویزیون و سینما می‌رسد.

بازیگر نمایش «زیر زمینیها» گفت: هنر نمایشی قابی از مسائل و موضوعات جامعه بشری است، «زیر زمینی‌ها» هم گوشه‌ای از این معضلات را در قالبی شیرین و طنز نشان می‌دهد.

وی به صحنه‌های مربوط به پدر بزرگ خانواده در نمایش «زیرزمینی ها» اشاره کرد و افزود: این خانواده با تمام معضلات و مشکلات و تنگنا‌هایی که دارند پدر بزرگ را به عنوان سایه سر حفظ کرده‌اند در طراحی میزانسن هم جایگاه پدر بزرگ را روی صندلی قرار داده‌اند و همواره به دل پدربزرگ راه می‌آیند و با او همراه و همدل هستند، احترام به بزرگ‌تر‌ها فرهنگی است که شاید این روز‌ها کم‌تر شده و به وسیله هنر تئاتر می‌توان این رفتار‌ها را به جوان‌تر‌ها آموزش داد.

توجه به موضوعات ملموس جامعه و مشکلات انسانی در این کار

این هنرمند درباره متن نمایشنامه «زیرزمینی‌ها» گفت: همیشه آثار مرتضی شاه‌کرم را دوست داشته‌ام. چون موضوعات ملموس جامعه و محور‌های مربوط به مشکلات انسانی را انتخاب می‌کند و در عین حال طنز شیرین هم دارد. چنین نمایشنامه‌هایی برای انتخاب به عنوان کارگردانی یا بازیگری، می‌تواند قابل تآمل و چالش برانگیز باشد. یکی از ویژگی‌های مد نظر من همین ملموس بودن موضع این اثر است. شخصیت پردازی‌ها و نوع نگاه و زندگی آدم‌های قصه، نشان از آن دارد که نویسنده چقدر به لحاظ روان شناسی به تمام زوایای شخصیتی این کاراکترا‌ها واقف بوده است.

وی با اشاره به این که از کلاس پنجم ابتدایی قدم روی صحنه گذاشته است، افزود: تئاتر همیشه در بین شاخه‌های دیگر هنر، خانه و اولویت اول من بوده و حالا بعد از مدت‌ها که شرایط آمدن روی صحنه ایجاد شد، وظیفه خودم دانستم برای این کار به خانه خودم برگردم.

صدرایی: یکی از وظایف هنر نشان دادن معضلات اجتماعی است/بامداد

مرضیه صدرایی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون در گفت وگو با آنا دلیل حضور در نمایش «زیرزمینی‌ها» را دغدغه‌اش برای مشکلات روز اجتماع دانست و گفت: هنر نمایشی یک قاب آگراندیسمان شده از مسائل و موضوعات جامعه بشری است، «زیر زمینی‌ها» هم به موضوع فقر و مسکن می‌پردازد که مشکل کنونی جامعه ما است. این نمایش گوشه‌ای بسیار کوچک از این معضل را در قالبی شیرین و طنز به نمایش در آورده است. من بازی در «زیرزمینی‌ها» را به این دلیل پذیرفتم که به عنوان عضوی از این جامعه، در قالب کاراکتری در این نمایش بتوانم پیامی را برسانم و یا بلندگویی برای فریاد چنین مشکلاتی باشم.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، نمایش «زیرزمینی‌ها» نوشته مرتضی شاه‌کرم و کارگردانی حامد وکیلی اجرای خود را از ۲۹ خرداد ماه در پردیس تئاتر شهرزاد آغاز کرده و تا ۲۹ تیر روی صحنه خواهد بود.