۲۲ مورد از مکانهای ناشناخته مشهد که تا بحال ندیدهاید!

ضریب تکاثری این شاخه گردشگری بسیار بالاست و به دلیل ضروری بودن و اجتناب ناپذیر بودن درمان و پیرشدن جمعیت کشور و جهان، ضریب اطمینان سرمایه گذاری در گردشگری سلامت قابل توجه است. پول و سرمایه جهت هزینه ساخت، اداره و مواد ساختمانی در این صنعت از ملزومات ضروری میباشد. امروزه اپراتورهای بزرگ گردشگری سعی می کنند تا سرمایه گذاری ویژه ای بر روی اپلیکیشن های تلفن همراه انجام دهند. حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در سفر خود به لرستان با اشاره به ظرفیتهای خوب گردشگری لرستان، اظهار داشت: خداوند همه ظرفیتهای لازم را به لرستان داده فقط باید خوب از آنها بهرهبرداری کنیم و برای آن باید یکسری کارها انجام شود، نیاز به سرمایه گذاری است که به مرور زمان اگر انجام شود لرستان میتواند به یکی از قطبهای مهم گردشگری تبدیل شود.

همچنین با وجود پل شیشهای در ارتفاع 365 متری برای راهپیمایی در ارتفاع و آسانسور شیشهای از معروف ترین جاذبههای گردشگری تورنتو کانادا میباشد. آن ها حتی می توانند مکان های گردشگری که قصد سفر به آن را دارند را با استفاده از فناوری چک کرده و به صورت آنلاین مشاهده کنند. با استفاده از بسیاری از این اپلیکیشن ها می توان اطلاعات زیادی راجع به سفر، اسناد مورد نیاز برای پرواز و اقامت در اختیار مشتریان قرار داد. آن ها با تبلیغات بر روی جاذبه ها و جاهای دیدنی قطب سعی در جذب گردشگران می کنند. اما در دهه های اخیر به دلیل شرایط خاص سیاسی، تحریم های طولانی، تبلیغات ضد ایرانی غالب رسانه های جهان و انزوای نسبی ایران و به تبع آن تهران از قافله پیوسته رو به پیشرفت گردشگری جهانی عقب افتاد. بسیاری از شرکت های وابسته به گردشگری سعی می کنند در این اپلیکیشن ها از تبلیغات برای محصولات و خدمات خود استفاده کنند. گردشگران خارجی حتی می توانند با استفاده از برنامه های ترجمه زبان به سادگی و بدون کمک به مترجم از پس از سفر خود بربیایند. مردم ایران در بین گردشگران جهان به عنوان مردمی مهمان نواز شناخته میشوند و مردم نیز باید با برخورد هرچه بهتر با مهمانان خارجی کشورمان فرهنگ غنی ایرانی را به نمایش بگذارند.

اکوتوریسم تنها بهمعنای سفر به مناطق طبیعی نیست؛ بلکه بهمعنای مسئولیت بیشتر در حفظ اکوسیستم و کاهش اثرات مخرب زیستمحیطی توسط گردشگران است. تعداد گردشگران در طی ۲۰ سال گذشته دو برابر شده است. اما اگر اراده ای قوی برای احیای بافت تاریخی تهران در سطح کلان تصمیم گیری های مدیریتی و مردم به وجود آید می توان طی فرایندی گام به گام و حساب شده روح زندگی را در این منطقه به جریان در آورد. اما اگر قصد تحصیل در گرایشهای مرتبط با مدیریت و برنامه ریزی گردشگری را داشته باشید، باید دروس مرتبط با ریاضی را هم بگذرانید؛ چرا که در این گرایشها از روشهای ریاضی برای محاسبات نرخ بازدید گردشگران، رسم منحنیهای رشد گردشگری منطقه و بررسیهای اقتصادی استفاده میشود. با طرح و برنامه ای جامع و سرمایه گذاری لازم می توان اکوهتل ها، متل ها و سایر امکانات تفریحی و ورزشی برپا کرد و بخش هایی از این ییلاقات را در قالب مناطق ویژه گردشگری مورد استفاده قرار داده و به لحاظ زیست محیطی از تخریب و مخدوش شدن منظره های آن جلوگیری کرد.

همچنین بهره بردن از ظرفیت گروهها و سازمانهای مردم نهاد میتواند نقش جدی در کاهش تخریب محیط زیست در عرصه اکو توریسم یا گردشگری طبیعت سایت jarastour داشته باشد. هرچند در پی ثبت ملی، تعدادی از بناها مرمت و حفظ شده اند، اما پراکندگی و اندک بودن آن ها هرگز نمی تواند موجب پیوستگی و احیای کالبدی بخش تاریخی تهران شود، مضافا آنکه متروک شدن نسبی این محلات، آن ها را تبدیل به اقامتگاه کارگران مهاجر، معتادان و گروه های خلافکار کرده است و با این وضعیت از امنیت لازم برای بهره گیری گردشگری برخوردار نیست. پیشنهاد میشود برای یک بارهم که شده به این روستا سفر کنید و از مواهب آن بهره مند شوید و اوقات و ساعات خوشی را به دور از هیاهوی شهر و در کوچه باغها و هوای پاک این روستا بگذرانید. به جای اینکه هر بار تاکسی بگیرید، وسایل حملونقل عمومی را انتخاب کنید. موزه ها مهم ترین جاذبه توریستی هر شهر به شمار می آیند و تهران با ۱۴۰ موزه در زمینه های مختلف شهر موزه هاست .

امروزه میان تورهای بسیاری از شهرهای معروف ایران، تورهای تهرانگردی نیز به چشم میخورند. سرویس عکس – طبیعت گردشگری استان قم فضاهای بکر و کم نظیری را در دل کویر دارد که برخی از مردم کشورمان نیز وجود این مکانها را در شهر کویری قم تصور نمیکنند. با وجود تلاش در توزیع امکانات پزشکی و سلامت در همه استان های کشور، در حال حاضر بیشترین و کیفی ترین امکانات کلینیکی و بیمارستانی کشور در بیشتر شاخه های درمان در تهران متمرکز است. تالابها از مناظر بینظیر استان گیلان هستند که جلوهی خاصی به این استان بخشیدهاند، «تالاب سوستان» نمونهای بارز از این تالابها است. اما علاوه بر معماری منحصر به فرد، در این شهر زیبا و سرسبز، پارک جنگلی بزرگی با وسعت بیش از دو هزار هکتار وجود دارد که یکی از جاهای دیدنی گیلان محسوب میشود. روستای کوچک داماش، از آن دست جاهای دیدنی گیلان است که نباید از دست داد. گردشگری قطب به عنوان یکی از ترند های برتر و جذاب گردشگری در سال ۲۰۲۱ مطرح شده است. دریغ که برخلاف شهری چون پاریس که بافت تاریخی آن با دقت و حساسیت فراوان حفظ شده و به عنوان کالبدی پویا، نمایانگر تداوم تاریخی این شهر و شناسنامه زنده هویتی و تشخص پاریس و یک موزه بصری به شمار می آید، بافت تاریخی تهران تحت عنوان بافت فرسوده به شدت تخریب و از هم گسسته شده است.

این روستا شامل یک خیابان اصلی است که در هر دو سمت آن تعداد زیادی مغازه، برای رفع نیازهای گردشگرانو مسافران اجاره خودرو در تهران وجود دارد.از چشمه آبگرم لاریجان در هر دقیقه حدود 1000 لیتر آب خارج میشود. تهران علاوه برکاخ ها، در مدتی بیش از دو قرن صاحب عمارت ها و ساختمان های فاخر و زیبا در سبک های معماری سنتی، تلفیقی و مدرن شده است که هر یک دارای ارزش و جاذبه فراوانند و بسیا ری از آن ها در کشور بی نظیر هستند. نایروبی پایتخت کنیا صاحب ۱۷ و استانبول دارای ۲۳ هتل ۵ ستاره هستند. این خانه از آثار قدیمی و تاریخی لنگرود و نماد این شهر است و متعلق به خاندان منجم باشی است که با روی کار آمدن آغامحمد خان قاجار در گیلان صاحب نام و عنوان شدند . سهم خاورمیانه از گردشگری بینالمللی به دلیل وجود مشکلات سیاسی، نظامی بین ۲- ۵/۱ درصد در نوسان است، مصر و عربستان از مقصدهای اصلی گردشگری در خاورمیانه هستند، کشور مصر عرضهکننده گردشگری فرهنگی است، حال آنکه گردشگری عربستان سعودی صرفاً مذهبی است که حدود ۷۰درصد کل درآمد گردشگری در خاورمیانه متعلق به این دو کشور است. با استفادهی صحیح از روابط عمومی و رسانههای بینالمللی در کنار دیگر عنصرهای آمیخته ترویج، آنها موفق شدند تا برند نیوزیلند را به خوبی به دنیا معرفیکنند.

اگر قصد سفر به این استان زیبا را دارید باما همراه باشید تا در ادامه با جاذبه های کردستان آشنا شویم. از جمله جاذبههای طبیعی و گردشگری روستای شاهاندشت میتوان به آبشار شاهاندشت اشاره نمود که بزرگترین آبشار استان مازندران و دومین آبشار بلند ایران از نظر ارتفاع میباشد. عکاس: Parastoo Atrsaeiییلاق فیلبند، مرتفعترین روستای بخش شرقی استان مازندران است که در ماههای گرم سال پذیرای مردم محلی و گردشگران است و در ماههای سرد اغلب خالی از سکنه میشود. ذکر دو مثال در این باره خالی از فایده نیست. دلیل آن را میتوان در پروندههای متعددی ذکر کرد که در کمیسیون امور زیربنایی استانداری با آن برخورد کردیم. لازم به ذکر است که پارک های ملی آمریکا از اصلی ترین و جذاب ترین مقاصد گردشگری این کشورند و سالانه حدود ۲۷۰ میلیون نفر از سراسر آمریکا و جهان به دیدن آن ها می روند. موزه ملی ایران در مقام موزه مادر با دو بخش ایران باستان و پس از اسلام یکی از غنی ترین و معتبرترین موزه های جهان به شمار می رود. در باغ گیاهشناسی ملی ایران، انواع گیاهان بومی و غیربومی در فضای باز و گلخانهای کشت شدهاند.

مناطق قطبی شمال و قطب جنوب همیشه گردشگران زیادی را برای بازدید جذب کرده اند. دیلمان نیز همانند سایر بخشهای شمال ایران دارای گیاهان و حیوانات مختلفی است که پوشش گیاهی آن نیز منطقهای سرسبز را در نمای کلی ایجاد کرده است. منطقه حفاظت شده ورجین در بیخ گوش تهران نیز زیستگاه حیات وحش گونه های جالب توجه گیاهی و جانوری است. هرچند چشمه های معروف آب معدنی و گرم ایران در نزدیکی تهران قرار ندارند اما به شرط سرمایه گذاری و ایجاد شرایط و امکانات مناسب، ییلاقات خوش منظر و خوش آب وهوای اطراف تهران و نیز گنبدها و معادن نمکی نزدیک تهران می توانند مراکز مطلوبی برای توریسم تندرستی باشند. آب و هوای دریاچه در ایام گرم سال خنک و دلپذیر است و محوطه اطراف دریاچه جان میدهد برای کمپنگ، تماشای ستارگان در شب و گذراندن یک شب رویایی پر ماجرا.

موزه های تهران هم باید از یکنواختی و رکودی که اکنون در آن گرفتارند، بیرون آمده و با رها کردن روش های سنتی و کهنه موزه داری همانند موزه های پیشرو جهان بتوانند نقش اقتصادی، علمی و فرهنگی خود را به خوبی ایفا کنند. متاسفانه طرح های توسعه و نوسازی دوران رضاشاه منجر به تخریب بسیاری از بناهای با ارزش قاجاری تهران شد و در چند دهه اخیر روند افزایش نجومی قیمت زمین در تهران و ارزش یافتن پول به عنوان تنها معیار ارزش ها در زندگی شهری کنونی، نابودی شمار دیگری از آن ها را در پی داشت. تهران به یمن وجود شهر ری که اکنون نه یک شهر مستقل بلکه منطقه بیست شهری تهران است از آثار تاریخی جالب توجه دیرینه تری هم برخوردار است.

این کاخ موزه ها را می توان باغ موزه هم خواند، زیرا با قرار داشتن در فضای باغ های زیبا و گسترده به لحاظ تفریحی نیز از جذابیت زیادی برخوردارند. مسجد ساسانی در کیلان دماوند و نیز برج آرامگاه های دماوند و زرین دشت آثار تاریخی دیگری هستند که برخی از آن ها نیمه ویرانه اند و درصورت توجه بیشتر و ساماندهی از جاذبه های با ارزش تهران محسوب خواهند شد. امروزه گردشگران به دنبال مقاصد جدیدی هستند که تجربیاتی مبتنی بر فرهنگ اصیل و جامعه بومی کسب کنند و علاوه بر تفریح و گذران اوقات فراغت، مسائلی همچون سلامتی را نیز در نظر دارند. گردشگری از طریق ایجاد شغل و کسب درآمد صادراتی به یک عامل اصلی پیشرفت کشورها و توسعه زیر ساخت آنها تبدیل شدهاست. و بایستی زیرساخت های بیشتری برای آن فراهم شود تا شاهد پیشرفت بیشتری برای صنعت گردشگری در شیراز باشیم. امروزه دبی با پیشرفت سریع و جدیت در دیده شدن در دنیا به طور باور نکردنی مورد توجه مسافران عزیز قرار گرفته است ، به طوریکه در سال 2007 میلادی جزو کشورهای پر بازدید جهان نام برده شد؛ بیشتر گردشگران به خاطر دیدنی ها و تنوع بسیار زیاد مراکز تفریحی بسیار جذاب به این کشور سفر می کنند برای مثال : سالن های اسکی سرپوشیده، پارک های آبی متنوع و بزرگ، آسمان خراش ها، رستوران های معروف و شهر بازی های محصور کننده و مراکز خرید که با طراحی های بی نظیر سفر بسیار شاد و هیجان انگیزی برای مسافران فراهم کرده است.

تنها در مسیر این پیمایش است که تهران می تواند به شهری زنده، جذاب، پویا و جهانی در بیشتر شاخه های گردشگری ارتقا یابد. در آخر، تهران با تمام مشکلات و کاستی هایی که دارد، دارای منابع و جاذبه های متنوع و چشمگیری در شاخه های گوناگون گردشگری است. با ارتقای کیفی رویدادهای هنری فرهنگی تهران، جذب گردشگران خارجی در این زمینه دور از ذهن نیست. درحالی که ترکیه یکی از مقاصد مهم گردشگری ایرانیان است در سال ۲۰۲۱ ترکها نیز اقبال خوبی به ایران داشته و گردشگران ترکیهای پس از عراق در رتبه دوم گردشگران خارجی ورودی به ایران قرار داشتهاند. کوه و رودخانه و کوهپایه درکنار هم اقلیم بهشت آسایی را پدید آورده که درصورت مدیریت کارآمد و جلوگیری از ساخت و سازهای بی رویه و افسار گسیخته، ظرفیت ایجاد متنوع ترین و جذاب ترین امکانات گردشگری اکوتوریستی و ورزشی را به خوبی داراست. خوشبختانه در سال های اخیر موزه ها و به ویژه کاخ موزه ها در مواقعی چون نوروز، تعطیلات و فصل تابستان با اقبال خوبی از سوی گردشگران ایرانی و تهرانی روبرو شده اند. آثار پیش از اسلام همانند آتشکده ری، برج و باروی ری، دژ اشکانی رشکان، بقعه بی بی شهربانو، برج نقاره خانه و نیز بناهایی چون برج طغرل و گورستان تاریخی ابن بابویه، مسجد جامع ایلخانی، برج علاء الدوله و نیز یادگاری از دوران ساسانی یعنی قلعه ایرج به عنوان بزرگترین قلعه نظامی خشتی جهان در شهر ورامین قابل توجه هستند.

خوب است بدانید خود تور گروهی نیز انواعی داشته و به دو بخش تقسیم میشود. تور رفتینگ، تورهایی که در برنامه سفر آنها سنگنوردی، غارنوردی، دره نوردی و ورزشهای اینچنینی گنجانده شدهاست را نیز میتوان جزء دستهبندی تورهای ماجراجویانه دانست. پیست اسکی روی چمن دربندسر نیز از بهترین ها درسطح جهان است و هرساله میزبان مسابقات بین المللی اسکی روی چمن است. IRHTO که به عنوان برند گردشگری سلامت ایران توسط مؤسسه خدمات بین المللی سلامت تأسیس و فعالیتش را از سال ۸۵ با همکاری سازمان ها و نهادهای دولتی، خصوصی، آموزشی و دانشگاهی با محوریت صادرات خدمات سلامت آغاز نمود، ابتدا از طریق ده ها کنفرانس و کنگره ی تخصصی و همچنین اعزام هیأت ویژه به کشورهای منطقه، مطالعات میدانی خود را به منظور شناسایی چراییِ و موانع عدم شکل گیری و توسعه ی صنعت گردشگری به معنای عام و گردشگری سلامت در معنای خاص آن و نهایتاً ارائه ی راهکار اجرایی برای معرفی توانمندی ایران بسط داده تا در زمینه اجرا، چشم انداز مثبت را تبیین نماید. استانبول در بین جاهای دیدنی چیزی برای ارائه کم ندارد. همچنین در بسیاری از این اپلیکیشن ها خدمات بیمه ای سفر نیز ارائه میشود. با کمترین فاصله از شرق و شمال شرق تهران به ییلاقات بی شماری دررودبار قصران و لواسانات می توان رسید که در هریک از فصل های چهارگانه سال از زیبایی ها و جذابیت های کم نظیری برخوردارند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار