۲ کتاب خطی کهن در فضیلت امام علی (ع) رونمایی شد

وی ادامه داد: کتاب “العمده فی عیون صحاح الاخبار فی مناقب امام الابرار” از دیگر آثار نفیس رونمایی شده امروز است که “شمس‌الدین یحیی بن حسن بن حسین اسدی حلّی” معروف به «ابن بطریق»، از علما و فق‌های برجسته شیعه در قرن ششم هجری تألیف کرده است.

سید رضا صداقت حسینی افزود: این نسخه نفیس خطی به خط نستعلیق توسط محمدباقر بن محمد شریف در سال ۹۷۴ قمری در ۶۹ برگ ۱۹ سطری به زبان عربی کتابت و در سال ۱۰۶۵ قمری نیز توسط شخصی بنام فاضل خان وقف آستان قدس رضوی شده است.

صداقت حسینی افزود: این نسخه به خط نسخ ۲۱ سطری را فردی به نام زین‌العابدین در تاریخ ۹۸۳ قمری در ۱۸۱ برگ به زبان عربی نگاشته شده است.

۲ کتاب خطی کهن در فضیلت امام علی (ع) رونمایی شد

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، کارشناس نسخ خطی و چاپ سنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در آیین رونمایی از این نُسخ گفت: کتاب “کشف الیقین فی فضائل امیرالمؤمنین (ع) ” که امروز رونمایی شد از تألیفات علامه حلی از بزرگان علمای امامیه و جامع علوم مختلف فقه، اصول، ادب، ریاضی، حکمت و کلام و تفسیر در سال ۷۱۰ هجری قمری است که در آن احادیث و روایات فریقین درباره فضایل، مناقب، امامت و صفات امام علی علیه‌السلام را در چهار بخش به‌صورت مختصر و مفید بیان کرده است.

این کارشناس نسخ خطی گفت: این اثر خطی شامل ۹۱۳ حدیث درباره فضائل، مناقب، امامت و ولایت حضرت علی علیه‌السلام است که در ۳۶ بخش تدوین‌شده است.

صداقت حسینی گفت: حدود ۵۹۰ نسخه خطی از آثار منسوب به حضرت علی علیه‌السلام به زبان‌های عربی و فارسی در مرکز نسخ خطی کتابخانه این آستان مقدس وجود دارد که مشتمل بر احادیث و روایات از آن حضرت است. نهج‌البلاغه و ترجمه و شروح آن، غررالحکم، دعای صباح و دعای سیفی، ازجمله این آثار است.


منبع: https://snn.ir/fa/news/1056960/%DB%B2-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%AE%D8%B7%DB%8C-%DA%A9%D9%87%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%B6%DB%8C%D9%84%D8%AA-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%B9-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B4%D8%AF