۶۰ درصد آلودگی هوا در کلانشهرها مربوطه به منابع متحرک استبه گزارش ایمنا، علی سلاجقه در مراسم افتتاح هزار و چهارصد و یکمین خانه محیط زیست کشور، با بیان اینکه دولت سیزدهم از ابتدای کار به عنوان دولتی انقلابی و مردمی تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات و مرارت‌های مردم و قرارگیری کشورمان در تراز انقلاب اسلامی انجام داده است، اظهار کرد: این دولت، خط مشی و مسیر صحیح خود را که برگرفته از اندیشه‌های تابناک امام خمینی (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری است، در پیش گرفته و روزهای خوش یکی پس از دیگری به سراغ ملت شریف ایران که مستحق آن نیز هستند، خواهد آمد.

وی با اشاره به اینکه بعد از مسائل مربوط به وزارت امور خارجه بیشترین ابعاد دیپلماسی بین‌المللی در حوزه محیط زیست بوده و در این حوزه ظرفیت فوق العاده‌ای در کشور وجود دارد، افزود: ایران عضو بیش از ۱۵ کنوانسیون بین‌المللی و پروتکل‌های متعدد است و در یک سال و نیم گذشته دولت سیزدهم در ابعاد بین‌المللی محیط زیست اقدامات بسیار خوبی انجام داده و ما امروز در این حوزه حرفی برای گفتن داریم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در تیرماه امسال نخستین نشست منطقه‌ای محیط زیست را که ۱۱ کشور در سطح وزرا در آن حضور داشتند و دستاوردهای بسیاری داشت، برگزار کردیم، گفت: همچنین موضوعاتی همچون سازمان و صندوق منطقه‌ای محیط زیست را پی‌ریزی و پیگیری کرده‌ایم و تمام اساسنامه‌ها آماده و تحویل وزارت امور خارجه شده است.

وی ادامه داد: نقشه‌ها و برنامه‌های عملیاتی‌مان برای کشورهای جنوب غرب و شمال شرق کشور را آماده کرده‌ایم و با رایزنی‌های دیپلماسی محیط زیست بحث کنترل گرد و غبار در منشأ را آغاز خواهیم کرد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به مشکل پسماند در کشور، اضافه کرد: برای رفع مشکل پسماند در سراوان در شمال کشور، با همکاری وزرات کشور برنامه عمل چهارساله و ۱۰ ساله تدوین شده و طبق آخرین بازدید انجام شده این طرح پیشرفت خوبی داشته است.

وی موضوع آلودگی هوا را یکی دیگر از معضلات محیط زیست کشور دانست و افزود: در بحث حمل‌ونقل عمومی اقدامات خوبی در حال انجام است و صد دستگاه اتوبوس برقی ساخت شرکت خودروسازی ایران خودرو دیزل و هزار دستگاه نیز سفارش از خارج توسط شهرداری تهران به ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر تهران افزوده خواهد شد.

سلاجقه با اشاره به ارائه سیاهه انتشار آلایندگی برای ۹ کلانشهر کشور و پیگیری این موضوع، اظهار کرد: حدود ۶۰ درصد آلودگی هوا در کلان شهرها مربوط به منابع متحرک است که فرآیند رفع این آلودگی زمان‌بر بوده و سعی بر این است که در این حوزه به صورت کمی اقدام کنیم و این موضوع را در دستور کار داریم.

طرح احیای تالاب‌ها آماده می‌شود

وی یکی دیگر از موضوعات مهم محیط زیست را وضعیت تالاب‌ها در کشور دانست و گفت: طرح احیای تالاب‌ها را برای تالاب‌های بزرگ کشور که ذخایر آبی کشور هستند آماده و جداول حقابه محیط‌زیستی آنها را به وزارت نیرو اعلام کرده‌ایم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به موضوع مهم مشارکت همه مردم برای حفظ محیط زیست بر اساس اصل پنجاهم قانون اساسی، گفت: محیط زیست میراث آتیه ما و بین نسلی است و همه ما مکلف به حفظ آن هستیم و در این حوزه باید از ظرفیت‌های مردم برای حفظ محیط زیست کشور استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در این نظام هیچکس مستحکم‌تر و پایدار تر از ملت پای مسائل کشور ایستادگی نکرد و هیچکس بدون یاری مردم در حل مشکلات کشور موفق نخواهد بود، افزود: بر همین اساس شعار امسال محیط زیست مبتنی بر شعار سال ۱۴۰۱، محیط زیست مردم پایه، هوشمند و فناورانه نام گرفت.

سلاجقه با اشاره به اینکه دولت‌ها به تنهایی نمی‌توانند در حفظ محیط زیست کشور موفق باشند و مردم بهترین کسانی هستند که می‌توانند از محیط زیست خود حفاظت کنند، گفت: بر همین مبنا طرح خانه‌های محیط زیست برای شبکه‌سازی استفاده از ظرفیت‌های مردمی و نیروهای جهادی برای حفظ محیط زیست مطرح شد و خوشبختانه امروز هزار و چهارصد و یکمین خانه محیط زیست کشور در یک مسجد افتتاح شد و این افتخاری برای محیط زیست است.

وی خاطرنشان کرد: وجود خانه‌های محیط زیست در مساجد با توجه به جایگاه ویژه مساجد در بین مردم می‌تواند الگوی بسیار مناسبی برای ارائه دستاوردهای آن به جهان باشد.

منبع: ایسنا


منبع: https://www.imna.ir/news/648462/%DB%B6%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A2%D9%84%D9%88%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%87%D9%88%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%88%D8%B7%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9-%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DA%A9-%D8%A7%D8%B3%D8%AA