ارتباط بدون قطعی در پیاده‌روی اربعین در کنار ارائه خدمات پست بانک به زائران

با توجه به حضور میلیونی زائرین، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات زمینه ارایه خدمات ارتباطی را از چندین ماه قبل آغاز کرده است تا افراد با کمترین مشکل در این مراسم حاضر باشند.

وی افزود: همچنین پوشش ارتباطی آزادراه قم – گرمسار جهت رفاه حال زائرین اربعین ارتقا یافته است.

وی افزود: نیرو‌های شرکت زیرساخت در قالب گروه‌های عملیاتی، گشت و نگهداری به‌طور شبانه روزی مسیر‌ها را بررسی خواهند کرد و در صورتی که دستگاه‌های اجرایی کار‌های عمرانی و نیاز به حفاری در مسیر مرز تمرچین داشته باشند نیرو‌های شرکت مسیر‌ها را جانمایی و نظارت کامل تا پایان کار عملیاتی‌ها انجام می‌دهند تا باعث قطع شبکه فیبر نوری نشود.

ارتقاء خدمات ارتباطی

به گزارش خبرگزاری صداوسیما: با توجه به اهمیت وجود ارتباط پایدار در زمان برگزاری مراسم پباده روی اربعین، بر این اساس علی صالح نساج مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان خوزستان با اعلام آمادگی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات این استان اظهار کرد: در حال حاضر هیچ گونه مشکل ارتباطی وجود ندارد و با رصد شبکه‌های ارتباطی و مستقر کردن تیم‌های عملیاتی و فنی برای ارائه خدمات مطلوب و با کیفیت به زائرین اربعین حسینی تلاش می‌کنیم.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان با تاکید بر حساسیت و اهمیت بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در اربعین حسینی و به منظور جلوگیری از حادثه احتمالی، مقرر شد هرگونه حفاری در همه مسیر‌ها بخصوص در مسیر‌های شبکه فیبرنوری با هماهنگی ستاد اربعین استان انجام شود.

احداث چهار سایت ارتباطی جدید

وی همچنین از راه اندازی ۳ شعبه و یک باجه پست بانک برای ارایه خدمات ارزی به زائران اربعین حسینی در آذربایجان غربی خبر داد که زوار اربعین می‌توانند با ارائه مدارک شامل؛ کارت ملی، شماره تلفن همراه به نام متقاضی و کارت بانکی به نام متقاضی نسبت به دریافت حداکثر مبلغ ۱۰۰ دلار یا ۱۵۰ هزار دینار عراق با نرخ توافقی از شعب و باجه‌های بانکی مذکور اقدام کنند.

بنا بر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، استان‌های ایلام، کرمانشاه و کردستان نیز تمهیدات ارتباطی ویژه برای زائران تدارک دیده‌اند.

صالح نساج افزود: امسال با پیش بینی.‌ها و بررسی‌های انجام شده علاوه بر سایت‌های ثابت تلفن همراه تعداد ۱۵ سایت سیار در مسیرها، مواکب و پایانه‌های شلمچه و چذابه توسط اپراتور‌های همراه اول و ایرانسل نصب و راه اندازی شد.

جواد غلام پور با اشاره به همکاری اپراتور‌های تلفن همراه افزود: با همکاری اپراتور دوم، یک ایستگاه سیار در مسیر مسجد جمکران راه اندازی شده و ظرفیت پهنای باند نیز در اطراف حرم و مسجد جمکران افزایش یافته است.

از آنجایی که موکب‌ها نقش مهمی را برای زائران ایفا می‌کنند بنابراین مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان از ارائه اینترنت رایگان توسط شرکت ایرانسل در مواکب و پایانه‌ها خبر داد.

با توجه به اینکه استان قم، جزو استان‌های هدف دوم اعلامی از سوی ستاد مرکزی اربعین است، در این میان مدیرکل ارتباطات این استان از ارتقاء پوشش ارتباطی در محل اسکان زائرین در مسجد جمکران و افزایش پوشش آزادراه قم – گرمسار خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: تمامی مسیر‌های مواصلاتی و اصلی اربعین دارای تکنولوژی حداقل نسل سوم تلفن همراه هستند.

 


منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/3575325/%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D9%82%D8%B7%D8%B9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D9%86%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%87-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D8%A8%D9%87-%D8%B2%D8%A7%D8%A6%D8%B1%D8%A7%D9%86

شاهین برازش مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان آذربایجان غربی در جریان بازدید از مرز تمرچین گفت: شبکه ارتباطی مرز تمرچین به رغم تردد گسترده زائرین عادی و پایدار است.

وی با اشاره به ایجاد بستر فیبرنوری در چذابه و شلمچه به منظور افزایش پهنای باند شبکه ارتباطی استان جهت پوشش حداکثری ارتباطات صوت و دیتای زائران اربعین حسینی خاطر نشان کرد: مسیر جایگزین فیبرنوری نیز در این مرز‌ها در نظر گرفته شده تا در صورت قطعی ارتباط از فیبر جایگزین استفاده شود.

تمهیدات ارتباطی در مرز شلمچه

وی با اشاره به تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به حضور مستمر مدیران در پایانه‌های مرزی شلمچه و چذابه تصریح کرد: در صورت بروز هر گونه مشکل ارتباطی در سریع‌ترین زمان ممکن رفع می‌شود.

با تمهیدات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات علاوه بر اینکه خدمات ارتباطی در مسیر پیاده‌روی اربعین برقرار است، پست بانک نیز به زوار خدمات بانکی ارایه می‌کند.

استان آذربایجان غربی برای نخستین بار پذیرای زائران اربعین است؛ بنابراین برنامه‌هایی برای پذیرایی از زائرین اربعین را در دستور کار قرار داده است. مدیر کل ارتباطات وفناوری اطلاعات آذربایجان غربی گفت که با هدف تسهیل در ارتباطات و دسترسی به اینترنت برای زائران اربعین، چهار سایت ارتباطی جدید احداث و ظرفیت یک سایت ارتباطی ایرانسل افزایش یافت.

قاسم جلیلی نژاد با اشاره به پروژه توسعه ارتباطی منطقه مرزی تمرچین با هدف تسهیل در ارتباطات و دسترسی به اینترنت برای زائران اربعین بیان کرد: پروژه توسعه پوشش ارتباطی منطقه مرزی تمرچین، شامل احداث چهار سایت ارتباطی جدید و افزایش ظرفیت یک سایت ارتباطی موجود در این منطقه است که طی فقط ۱۵ روز، توسط ایرانسل، انجام شده و به بهره‌برداری رسیده است.

مدیرکل ارتباطات وفناوری اطلاعات استان قم با اشاره به برگزاری چهار جلسه کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار کرد: با تشکیل ستاد اربعین پست استان به‌صورت میانگین یک هزار گذرنامه نیز در استان توزیع می‌شود.

برقراری ارتباطات پایدار صوت و دیتا در گلوگاه همدان

وی به نصب و راه اندازی ۲۰ دستگاه تلفن همگانی رایگان در هر دو مرز، راه اندازی و برپایی ۸ موکب خدمت رسان توسط ادارات تابعه در استان، شرکت مخابرات منطقه خوزستان و اپراتور‌های همراه اول و ایرانسل برای ارائه خدمات به زائران و استقرار کارشناسان مرتبط به صورت شبانه روزی و ۵ شعبه و باجه بانکی شهری و روستایی پست بانک برای ارائه خدمات ارزی به زوار در استان اشاره کرد.

استان همدان از جمله استان‌هایی است که در مسیر زائران اربعین قرار دارد و یکی از مسیر‌ها برای رسیدن به کشور عراق سه راهی همدان، صالح آباد و اسدآباد بعد از پلیس راه است، بر این اساس ماهیار عطار سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان همدان گفت: این مسیر پیش از این دارای نقطه کور ارتباطی بود که شرکت مخابرات منطقه همدان با برقراری ارتباطات سیار در محل مذکور این مشکل را برطرف کرد.

غلام پور ادامه داد: ارایه خدمات اینترنت پرسرعت به مواکب ورودی شهر، تأمین زیرساخت‌های اپراتور‌های تلفن همراه در اطراف حرم، امکان ارتباط سامانه‌های تمامی کمیته‌های عضو ستاد مرکزی اربعین حسینی به سامانه جامع اربعین، ارسال پیامک در ورودی‌های شهر به زائران ورودی را از مهمترین اقدامات در ایام اربعین بیان کرد.

صالح نساج گفت: به منظور ارائه خدمات ارتباطی و راهنمایی و اطلاع رسانی لازم برای رفع مشکلات مشترکان، باجه‌های امور مشترکین با حضور کارشناسان فنی توسط همه اپراتور‌های تلفن همراه در مسیر‌های منتهی به مرز‌های شلمچه و چذابه راه اندازی شده است.

مجید فرخی مدیرکل پست آذربایجان غربی نیز از راه‌اندازی باجه سیار ارائه خدمات پستی در مرز تمرچین خبر داد و گفت: این باجه تا زمان خروج زائران از مرز به آن‌ها خدمات‌رسانی می‌کند.

شبکه ارتباطی مرز تمرچین عادی و پایدار است