حل چالش‌های اقتصادی نباید منجر به نادیده گرفتن مسائل فرهنگی شود

سخنگوی دولت تصریح کرد: وقتی به مقابله تمام قد همه دشمنان کشور با ملت ایران می‌نگریم، بیش از پیش به قدرت جمهوری اسلامی و جامعه ایرانی پی می‌بریم. امروز پاسخ اصلی ما به دشمن، افزایش سرعت در مسیری است که در یکسال گذشته برگزیده ایم که همان بازگشت به ریل فرهنگ ایرانی و اسلامی و توان داخلی برای حل مشکلات است تا سرمایه اجتماعی کشور تقویت شود.

جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری سخنان رهبر معظم انقلاب درباره چرخش قدرت آینده جهان به سوی آسیا گفت: تغییر نگرش دولت، زمینه تغییر هندسه قدرت را فراهم کرد تا ایران به عنوان بازیگری با جغرافیای سیاسی تاثیرگذار، به جای اصرار بر تعامل اقتصادی صرفا با چند کشور اروپایی، قدرت خود را به منطقه بیاورد و مسیر‌های تجاری خود را تغییر دهد.

وی با بیان این که امروز رسالت مدیران فرهنگی مضاعف شده است، گفت: زمینه بازگرداندن فرهنگ به جایگاه اصلی خود در میان تصمیم گیران فراهم شده و با هم نظری نهاد‌های سیاسی و اقتصادی درباره لزوم سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و هنر و رسانه، میزان موفقیت در این عرصه به توانایی فعالان فرهنگی وابسته است.

وی تاکید کرد: آشوب‌های اخیر کشور بیش از آن که هنجارشکنی سیاسی داشته باشد، واجد هنجارشکنی فرهنگی است.

سخنگوی دولت افزود: وقتی غرب به این نتیجه رسید که در پنجاه سال آینده جایگاه امروز را ندارد، با وقوع کرونا، در حکمرانی فضای مجازی سرمایه گذاری کرد؛ دقیقا زمانی که حضور مردم جهان در فضای مجازی به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد.

بهادری جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه راهکار‌هایی درباره شرایط موجود پرداخت و گفت: همه ما باید در کنار هم به تقویت رویداد‌های فرهنگی هنری متنوع و متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی به صورت پرحجم و پرتعداد کمک کنیم تا ذهن جوان ایرانی از امور حاشیه‌ای به امور اصلی که پیشرفت علمی و فرهنگی است متمرکز شود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: برای ملموس‌تر شدن نتایج تغییرات بنیادین در حل مشکلات مزمن اقتصادی تلاش بیشتری باید کرد، اما کشور در اکثر قریب به اتفاق شاخص‌ها وضعیت رو به بهبود دارد و دشمن این نکته را به خوبی درک می‌کند.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت جایگاه رسانه در پیشبرد امور کشور گفت: تا زمانی که رسانه ما فعال و پیشرو نیست نمی‌توان انتظار تغییر نگرش در جامعه را داشت، بنابراین باید زمین مساله رسانه را خودمان تعیین کنیم و روایت اول از رخداد‌های اجتماعی را ارائه دهیم.

جهرمی ادامه داد: از منظر غربی ها، تحریم فلج کننده بود، اما دوربرگردان دولت در عرصه اقتصاد موجب شد فروش نفت نسبت به پیش از آغاز دولت سیزدهم دوبرابر شود. از سوی دیگر افزایش درآمد‌های مالیاتی، دولت را در اداره امور کشور یاری کرد.

وی افزود: با اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها در دولت، تورم شصت درصدی شهریور سال گذشته به تورم چهل درصدی شهریور امسال تبدیل شد. دولت تلاش می‌کند تا سه سال آینده مسیر اشتباه تصمیم گیری‌های ده سال گذشته و میانگین رشد اقتصادی صفر را تغییر دهد و رشد اقتصادی مثبت را برای کشور رقم بزند.

 
گفتنی است، سومین همایش سراسری مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی طی روز‌های اول و دوم آذرماه در مجتمع فرهنگی «باغ زیبا» برگزار می‌شود.


منبع: https://snn.ir/fa/news/1044790/%D8%AD%D9%84-%DA%86%D8%A7%D9%84%D8%B4%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%86%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D9%86%D8%AC%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

وی ادامه داد: احساس خطر دشمن از افول قدرت خود در آینده و جایگاه قدرتمند ایران موجب شد عیان‌تر از گذشته وارد شود و همه توان امنیتی، رسانه‌ای و اقتصادی خود را در حوادث اخیر به میدان بیاورد، اما این بار نقش فضای مجازی بیش از گذشته بود.

جهرمی ادامه داد: تمرکز ما بر حل چالش‌های اقتصادی نباید منجر به نادیده گرفتن فرهنگ شود؛ چرا که فرهنگ امری زیرساختی و پیشرو است و بر اساس تاکید رهبر معظم انقلاب، همه برنامه‌های اقتصادی باید پیوست فرهنگی داشته باشند.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت، امروز سه شنبه اول آذر در سومین همایش سراسری مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در باغ زیبا گفت: امروز با حوادث اخیر کشور، اهمیت فرهنگ، هنر و رسانه بر همگان روشن شده است.

سخنگوی دولت با تاکید بر این که نگاه دولت به حوادث اخیر منطبق بر نگرش رهبر معظم انقلاب اسلامی است، گفت: وقتی دولت ریل و مسیر سیاستگذاری اقتصاد و سیاست خارجی را تغییر داد، دشمن هم رویکرد خود را تغییر داد. دولت در سال‌های گذشته به مذاکرات و رفع تحریم چشم دوخته بود، اما دولت با بازگشت اساسی به گفتمان اصیل نگاه به قدرت درونی به جای تکیه به بیرون، توانست مسیر‌های جدیدی را برای حل مشکلات باز کند.